Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowatorska operacja wycięcia żołądka w Poliklinice MSWiA w Olsztynie

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Chirurdzy z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przeprowadzili z sukcesem pierwszą w województwie operację wycięcia całego żołądka w przebiegu raka tego narządu, metodą laparoskopową.

Operacja odbyła się w Poliklinice MSWiA w Olsztynie i była możliwa dzięki zakupowi dwóch nowoczesnych laparoskopów.

60-letnia pacjentka z rakiem żołądka, której wykonano operację gastrektomii metodą laparoskopową leczona jest kompleksowo. Najpierw przeszła trzy cykle chemioterapii przedoperacyjnej. Po wygojeniu ran będzie miała kontynuację leczenia chemicznego.

Lekarze podkreślają, że był to duży zabieg z zakresu chirurgii ogólnej. Trwał 4 godziny. Pacjentka czuje się dobrze. Po operacji laparoskopowej, czyli bez klasycznego chirurgicznego cięcia, pacjent odczuwa mniejszy ból, szybciej staje na nogi i wraca do normalnego funkcjonowania. Dodatkowo jest też mniej powikłań i koszt leczenia pacjenta jest zdecydowanie mniejszy.

Autor: B.Gajlewska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lekarz, UWM, operacja, żołądek
Awans UWM w rankingu Perspektywy 2020. Siódme miejsce wśród uniwersytetów i 26. wśród wszystkich polskich uczelni

Siódme miejsce wśród polskich uniwersytetów i 26. wśród wszystkich polskich uczelni. Tak wygląda pozycja UWM w najnowszym rankingu polskich szkół wyższych fundacji „Perspektywy”. Po raz 21....

Zamknij
RadioOlsztynTV