Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowa opłata paliwowa ma pomóc w sfinansowaniu remontów dróg lokalnych – przekonują samorządowcy PiS

Warmia i Mazury skorzystają z nowej opłaty drogowej – przekonywali w Olsztynie samorządowcy  PiS. W ten sposób odnieśli się do proponowanych zmian w prawie.

Fundusz ma zasilać nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr. W środę przed południem Sejm zajmie się projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który zakłada m.in. dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Jak przekonywał wiceprzewodniczący sejmiku województwa Patryk Kozłowski, samorządów nie stać na remonty lokalnych dróg.

Aktualnie wniosków o dopłaty jest dwa razy więcej niż możliwości finansowych województw.

W powiecie bartoszyckim jest około 440 kilometrów tras lokalnych i jak podkreślał wicestarosta bartoszycki Zbigniew Nadolny, pilnie trzeba wyremontować 80 kilometrów, a pieniędzy brak.

Natomiast burmistrz Jezioran Leszek Boczkowski zaznaczał, że samorządy starają się pozyskać środki z Unii Europejskiej, ale wiąże się to z podejmowaniem trudnych wyborów.

Długo zastanawiamy się nad tym, którą drogę zrobić i jak poprawnie napisać projekt.

Sejmowa opozycja domaga się wycofania projektu ustawy, twierdząc, że większe koszty paliwa przełożą się na wyższe ceny produktów i usług. Z szacunków wynika, że stawka opłaty drogowej zapewni wpływy w wysokości około 4 – 5 miliardów złotych rocznie.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Fot. Marek Lewiński

Autor: MLewiński
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drogi, pieniądze, sejm, paliwo, droga, podatek, remonty
Kolejne kilometry S7. W sierpniu pojedziemy odcinkiem Ostróda – Rychnowo

- Termin został nieco przesunięty, ze względu na prace archeologiczne, ale 11 sierpnia, o ile wykonawcy będzie sprzyjała pogoda, ten odcinek ma być przejezdny z północy...

Zamknij
RadioOlsztynTV