Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

NOL-ek będzie uczył zasad bezpieczeństwa

W mobilnym centrum będą się odbywały spotkania dotyczące m.in. bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. Fot. Przemysław Getka

Dziewięć warmińsko-mazurskich samorządów otrzymało dofinansowanie w konkursie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka. Najwyżej oceniony został projekt powiatu olsztyńskiego „NOL-ek”, czyli mobilne centrum bezpieczeństwa powiatu olsztyńskiego.

To nowoczesny projekt profilaktyczno-edukacyjny, promujący zasady bezpieczeństwa w życiu codziennym, cyberprzestrzeni i na drodze, skierowany przede wszystkim do dzieci, młodzieży i seniorów. W mobilnym centrum będą się odbywały wystawy, prezentacje i spotkania na temat różnych zagrożeń: zażywania środków odurzających, alkoholu, uzależnień „internetowych”, w ruchu drogowym i tych związanych z wypoczynkiem.

Program ma pokazać zagrożenia współczesnego świata w sposób interaktywny, na zasadzie przykładów

– wyjaśnia starosta Andrzej Abako.

„NOL-ek” – w sensie formalnym – będzie przyczepą samochodową przekształconą w mobilne centrum. W zależności od tematyki będzie ona stanowiła „bazę” wystaw, prezentacji i spotkań. Wyposażona w interaktywne pomoce naukowe, gry, gadżety, ulotki, plakaty pozwoli na prowadzenie różnych w treści i formie spotkań profilaktyczno-edukacyjnych skierowanych do różnych grup odbiorców.

Ich organizatorami będą partnerzy projektu: Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Regionalne Centrum Bezpieczeństwa, komendy miejskie Policji i PSP, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa, lokalne kluby/domy seniora, szkoły itp.

„NOL-ek” wyruszy w trasę najprawdopodobniej we wrześniu. Całkowita wartość projektu „NOL-ek” to prawie 120 tys. zł. MSWiA przekazało 100 tys. zł, reszta pochodzi z budżetu powiatu.

W tym roku w konkursie „Razem bezpieczniej” dofinansowanie otrzyma 130 projektów na kwotę prawie 12 mln zł.

Posłuchaj relacji Kingi Kantor

Autor: K. Kantor
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w samorząd, bezpieczeństwo, projekt, mobilne centrum bezpieczeństwa
Bezpieczeństwo na wsi, czyli nauka przez zabawę

Około setki dzieci z Warmii i Mazur wzięło udział w wojewódzkim etapie konkursów dotyczących bezpieczeństwa w gospodarstwach wiejskich. Konkursy na rymowankę i plastyczny miały zwrócić uwagę...

Zamknij
RadioOlsztynTV