Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Niższe pensje wynikały z błędnej interpretacji przepisów”. Posłuchaj rozmowy z kuratorem oświaty

Fot. P. Getka

Nauczyciele, którzy dostali niższe pensje, otrzymają wyrównanie – zapewnił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn warmińsko-mazurski kurator oświaty. Z Krzysztofem Markiem Nowackim rozmawiał Andrzej Piedziewicz.

Na początku stycznia część nauczycieli dostała niższe wypłaty. Miało to związek ze zmianami podatkowymi wprowadzonymi przez program Polski Ład. W województwie warmińsko-mazurskim problem dotyczyły kilkuset belfrów.

Jak wyjaśnia warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki, obniżki wynikały z błędnej interpretacji przepisów, ale zostaną naprawione.

Było to związane z techniką poboru zaliczek na podatek dochodowy (…) Ci którzy uzyskali niższe pobory dostaną podatek wyrównujący. Sądzę, że najpóźniej do końca stycznia niedogodności te zostaną zlikwidowane.

Na początku przyszłego tygodnia ministerstwo finansów ma zorganizować webinaria dla księgowych z organów prowadzących szkoły, na których będą wyjaśniane wątpliwości związane z wyliczaniem nauczycielskich pensji. Kuratorium podaje też, że dla ponad 90 procent nauczycieli z Warmii i Mazur Polski Ład będzie korzystny lub neutralny.

Koniec nauki zdalnej

W poniedziałek uczniowie wracają do szkół. Nie ma powodów, by przedłużać naukę zdalną – przekonywał w Radiu Olsztyn kurator oświaty. Ostatni raz dzieci i młodzież byli w szkołach 17 grudnia. Potem mieli naukę zdalną, przerwę świąteczną i znów trzy dni nauki zdalnej. Teraz wracają do nauki stacjonarnej. Zdaniem kuratora Krzysztofa Marka Nowackiego, obecnie to najlepsze rozwiązanie.

Szkoła wraca do trybu stacjonarnego, który jest zdecydowanie korzystniejszy dla ucznia. Dziś wszystko predystynuje do decyzji, by dzieci nadal uczyły się w trybie stacjonarnym a nie zdalnym.

Cały czas obowiązują zasady sanitarne związane z pandemią. To konieczność używania maseczek w szkołach czy dezynfekcji rąk przy wejściu do placówki. W razie pojawienia się zakażeń, będzie wdrażana nauka w trybie zdalnym lub hybrydowym.

W województwie warmińsko-mazurskim uczniowie wracają do szkół na 2 tygodnie potem, od 24 stycznia, będą mieli ferie.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za A. Piedziewicz

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w podatek, zarobki, nauczyciele, kurator oświaty, pensje, Krzysztof Marek Nowacki
Emerytury bez podatków. Ile zostanie w portfelach seniorów?

Emeryci zyskają na reformie podatkowej. Od stycznia kwota wolna od podatku w PIT wzrosła do 30 tysięcy zł. To oznacza, że większość emerytów otrzyma całe świadczenie....

Zamknij
RadioOlsztynTV