Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Emerytury bez podatków. Ile zostanie w portfelach seniorów?

Emeryci zyskają na reformie podatkowej. Od stycznia kwota wolna od podatku w PIT wzrosła do 30 tysięcy zł. To oznacza, że większość emerytów otrzyma całe świadczenie.

– Do tej grupy zalicza się większość emerytów – wyjaśnia Anna Ilukiewicz, rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału ZUS w Olsztynie.

Od 2022 roku od emerytur i rent w wysokości do 2,5 tysiąca złotych brutto nie będzie odprowadzany podatek dochodowy. W przypadku osób, które otrzymują świadczenia wyższe, zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tysiąca złotych.

00:00 / 00:00

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że na reformie podatkowej zyska około 8 milionów emerytów i rencistów. Z wyliczeń wynika również, że w ciągu roku w kieszeniach emerytów pozostanie dodatkowo około 2 250 zł.

Osoba uzyskująca dochody zwolnione z opodatkowania, nie będzie obowiązana do złożenia zeznania podatkowego. Zeznanie to może jednak złożyć wraz z małżonkiem, który uzyskuje opodatkowane dochody, czyli przewyższające kwotę wolną od podatku. Wspólne zeznanie podatkowe obniży wysokość należnego podatku.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w podatek, renta, emerytura
Uniwersytet odcina się od sprawy dwóch pracowników zatrzymanych za oszustwa podatkowe

Zarzuty wobec dwóch osób zatrudnionych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim związane są wyłącznie z prywatną działalnością tych osób i w żadnym wypadku nie dotyczą uczelni - oświadczyła rzeczniczka...

Zamknij
RadioOlsztynTV