Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niż demograficzny na uczelniach wyższych

studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

GUS alarmuje: liczba studentów w Polsce gwałtownie spada. To skutki niżu demograficznego.

2 lata temu studentów było 1 milion 469 tysięcy. W listopadzie ubiegłego roku w całym kraju liczba żaków stopniała o 64 tysiące. Z tym problemem boryka się także Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

6 lat temu na olsztyńskiej uczelni studiowało ponad 30 tysięcy osób. Najnowszy informator dotyczący roku akademickiego 2016/17 mówi już o liczbie 26 tysięcy studentów. Mniej studentów to mniejszy wpływ do uniwersyteckiej kasy.

– Algorytm ministerialnych dotacji bierze pod uwagę nie tylko liczbę żaków – mówi profesor Mirosław Gornowicz, prorektor do spraw ekonomicznych i rozwoju UWM.

00:00 / 00:00

– Spadek liczby studentów nie musi oznaczać spadku jakości kształcenia – twierdzi Lidia Jastrzębska z portalu naukowego Perspektywy.

00:00 / 00:00

Pomocni w rozwiązaniu niżu demograficznego mogą być studenci z zagranicy. Aktualnie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim  jest ich około 260.

 

(lew/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, studia, uczelnia, demografia
Iwona Anna NDiaye

Zawsze jest tak, że kiedy sięgam po literaturę rosyjską, natychmiast pojawia się jakiś pomysł okołozawodowy: chęć tłumaczenia tekstu, napisania artykułu, przygotowania wykładu – mówi dr hab....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV