Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

NIK skontrolowała wydatki miast w regionie. Są dwa zawiadomienia do prokuratury

Fot. fotolia

Gminy miejskie Ełk i Bartoszyce w nieprawidłowy sposób wydatkowały pieniądze z programów Regionalnego Programu Operacyjnego na poprawę atrakcyjności swoich miast – ustaliła olsztyńska delegatura Najwyższej Izby Kontroli i skierowała zawiadomienia do prokuratury o możliwości nadużycia uprawnień przez urzędników.

Na ogół realizowano te projekty prawidłowo i skutecznie. Przewidziano na nie 834 mln zł z Unii Europejskiej, z czego zakontraktowano 89 proc. Nieprawidłowości stwierdzone w dziewięciu gminach przy realizacji 16 projektów, w większości przypadków miały charakter formalny i nie wpływały na efekt końcowy. Jedynym beneficjentem, u którego nie wystąpiły żadne nieprawidłowości było miasto Lidzbark Warmiński

– poinformowała NIK.

W raporcie poinformowano, że „istotne nieprawidłowości” stwierdzono w pięciu gminach przy realizacji projektów o łącznej wartości ponad 17 mln zł, dofinansowanych w kwocie ponad 11 mln zł. Projekty te realizowane były przez gminę Bisztynek oraz miasta: Ełk, Giżycko, Górowo Iławeckie i Kętrzyn.

Dotyczyły one przede wszystkim naruszenia postanowień umów o dofinansowanie projektów, głównie w zakresie realizacji finansowej projektu (miasto Ełk), a także udzielania zamówień publicznych (pozostałe cztery gminy). Nieprawidłowości te mogą skutkować uznaniem za niekwalifikowalne wydatków w kwocie 873 tys. zł i w związku z tym utratą dofinansowania w wysokości 647 tys. zł

– podała NIK.

Doprecyzowano, że w przypadku Ełku wypłacono wykonawcy usługi ostatnią część wynagrodzenia, 48 tys. zł, mimo że nie został wykonany przedmiot zamówienia (naprawa zabytkowego parowozu). Miasto Kętrzyn nie uwzględniło w projekcie budowlanym renowacji zamku pełnego zakresu prac, pomimo iż wiedziano, że niektóre elementy tego budynku są w złym stanie technicznym. Zakres tych robót zlecono wykonawcy już na etapie realizacji zamówienia, zwiększając wartość projektu dodatkowo o 1 mln zł.

W związku z nieprawidłowymi działaniami przy realizacji unijnych projektów NIK skierowała dwa zawiadomienia do rzecznika dyscypliny finansów publicznych (gminy miejskie: Bartoszyce i Giżycko), a marszałka województwa poinformowano o nieprawidłowościach w przypadku sześciu gmin: Bisztynek i Nidzica oraz gminach miejskich Ełk, Giżycko, Górowo Iławeckie i Kętrzyn. NIK podała, że nieprawidłowości w tych gminach „dotyczyły przede wszystkim naruszenia postanowień umów o dofinansowanie projektów, głównie w zakresie realizacji finansowej projektu (…), a także udzielania zamówień publicznych”.

NIK podała, że „bez zarzutów wywiązywano się z obowiązku bieżącego monitoringu i okresowych kontroli projektów objętych dofinansowaniem”.

 

Autor: Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kontrola, nik, nieprawidłowości
Jechali pod wpływem narkotyków, zajmie się nimi sąd

Policjanci z Elbląga i Pasłęka zatrzymali kierowców pod wpływem narkotyków. W miejscowości Rzeczna w gminie Pasłęk funkcjonariusze zatrzymali do kontroli samochód, którym jechało dwóch mężczyzn w...

Zamknij
RadioOlsztynTV