Niepozorne, a czynią spustoszenie. Eksperci przypominają o prawidłowej segregacji odpadów
Pamiętajmy o prawidłowej segregacji odpadów – apelują eksperci. Ponad dwa miliardy ton śmieci wytwarza się każdego roku w Unii Europejskiej. Ponad jedna czwarta to odpady komunalne, czyli to, co produkujemy w naszych domach.
Część z nich to bioodpady. A ze statystyk wynika, że niemal 40 procent z nich nie trafia do odpowiedniego – brązowego pojemnika.
Doktor Marta Kopcewicz z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie przypomina, że w odpadach bio nie powinny się znajdować m.in. resztki mięsa.
Te osoby, które mają przydomowe kompostowniki wiedzą, że to jest błąd. Wiedzą, że kiedy wyrzucą resztki ryby czy mięsa, to będą miały nieproszonych gości
– powiedziała.
Dodajmy też, że bioodpady można wyrzucać bezpośrednio do brązowego pojemnika, albo w biodegradowalnych torbach.
Lekka i niepozorna, ale potrafi czynić… spore spustoszenie
Mowa o tak zwanej torebce zrywce. W Polsce rocznie zużywa się około 11 miliardów toreb foliowych, które stają się niebezpiecznym dla ekosystemu odpadem rozkładającym się nawet 400 lat. Statystycznie każdą zrywkę używamy zaledwie przez 25 minut.
Marta Kopcewicz przekonuje, że dobrym rozwiązaniem są torby wielorazowego użytku. – Jeśli chodzi o recykling nie są proste, ale możemy używać ich przez wiele lat.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Niebojewska