Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nieporozumienie w sprawie zabiegów przerywania ciąży w szpitalu miejskim w Olsztynie. Dyrekcja placówki zabiera głos

fot. Przemysław Getka

Lokalne i ogólnopolskie media obiegła informacja, że Miejski szpital Zespolony w Olsztynie nie wykonuje zabiegów przerywania ciąży ze względów embrio-patologicznych. Placówka miała się rzekomo powoływać na wyrok Trybunału Konstytucyjnego  w sprawie aborcji.

Wszystko zaczęło się od pisma, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka do szpitala miejskiego w Olsztynie, z pytaniem czy placówka przeprowadza aborcje? Z otrzymanych odpowiedzi wywnioskowała, że olsztyński szpital miejski nie robi tego w związku z decyzją Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz dowiedział się o tym z medialnych przekazów i postanowił odnieść się do sprawy. Przypomniał, że orzeczenie Trybunału nie zostało jeszcze opublikowane, więc nie obowiązuje.

Tymczasem szpital miejski zaistniałą sytuację nazywa nieporozumieniem. Na swojej stronie internetowej zamieścił stanowisko, w którym przekonuje, że wszystkie procedury ginekologiczne i położnicze, w tym także zabiegi przerywania ciąży, wykonywane są zgodnie zaktualnie obowiązującymi przepisami prawa.

Przypomnijmy, Trybunał Konstytucyjny 22 października orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wyrok zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli dwaj sędziowie. Orzeczenie nie zostało dotąd opublikowane.

Fot. K. Ośko

Autor: D.Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, Piotr Grzymowicz, aborcja, prezydent Olsztyna, Trybunał Konstytucyjny, szpital miejski Olsztyn
Sąd przesłuchuje świadków w procesie dotyczącym ustawiania przetargów na UWM. Mimo pandemii muszą stawić się osobiście

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie trwa proces trzech osób oskarżonych m. in. o ustawianie przetargów publicznych w UWM na organizację konferencji i szkoleń. Sąd Okręgowy w...

Zamknij
RadioOlsztynTV