Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niemiecki obóz Soldau w świetle badań poszukiwawczo-ekshumacyjnych. „Hitlerowcy masowo niszczyli dowody zbrodni”

Pomnik upamiętniający pomordowanych w obozie Soldau. Fot. Ł. Węglewski

W jaki sposób niemieccy naziści pozbywali się śladów ludobójstwa w obozie Soldau w Działowie? Podczas wojny zginęło tam od 12 do 15 tysięcy osób.

Rok temu w kilku miejscach śledczy IPN rozpoczęli badania i odkryli że od 1942 roku hitlerowcy masowo niszczyli dowody zbrodni. Już na początku niemieckiej okupacji zaczęło się wyniszczanie polskiej inteligencji.

Esesmanom pomagała w tym Selbstschutz – organizacja złożona z volksdeutschów. Często byli to sąsiedzi, którzy wykorzystując sytuację albo chcieli się zemścić za domniemane krzywdy, albo po prostu przejąć majątek Polaków.

– mówi dr Dariusz Burczyk z IPN.

Od listopada 1939 roku do początku 1940 organizacja działała także aktywnie w Działdowie. Jak mówi Bartosz Janiszewski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, w więzieniu Selbstschutzu – w dawnej willi notariusza Drewicza przy ulicy Jagiełły i kilku innych miejscach – zamordowano ponad 2265 osób. Byli to przedstawiciele polskiej inteligencji.

Jedno z tych miejsc kaźni w lesie białuckim w ubiegłym roku zbadali śledczy IPN. Kierujący pracami prokurator Tomasz Jankowski mówi, że trafiono na ślady palenia zwłok.

Zorganizowana w działdowskim muzeum konferencja odbyła się bez udziału publiczności, ale każdy może ją obejrzeć. Wystarczy odwiedzić facebookową stronę Muzeum Pogranicza w Działdowie lub gdańskiego oddziału IPN.

Posłuchaj relacji Leszka Tekielskiego


Autor: L.Tekielski
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Działdowo, wojna, badania, IPN, Niemcy, zbrodnia, obóz, ekshumacja, Soldau, ludobójstwo, totalitaryzm, hitlerowcy, Selbstschutz
Ministerstwo Zdrowia: żadnego zgonu w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa. W regionie nie ma nowych zakażeń

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 148 kolejnych osób, w tym 89 chorych wykryto na Śląsku. Nie odnotowano żadnego zgonu w ciągu ostatniej doby – podało...

Zamknij
RadioOlsztynTV