Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niemal w całym kraju wprowadzono stopień alarmowy Alfa. Co to oznacza?

Fot. fotolia

Na terenie prawie całego kraju obowiązuje 1. stopień alarmowy Alfa. Jego wprowadzenie jest związane z organizacją obchodów 75. rocznicy wyzwolenia  obozu koncentracyjnego  Auschwitz-Birkenau, w których wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz zagraniczni goście.

Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie podał w komunikacie, że Alfa obowiązuje od północy 23 stycznia do północy 29 stycznia. Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania. ALFA ma charakter ogólnego ostrzeżenia.

W tych dniach należy zwracać uwagę na dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, podejrzanie wyglądające paczki czy samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych. O każdej sprawie powinno się informować policję.

Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych, w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w obóz koncentracyjny, auschwitz, ostrzeżenie, 75. rocznica
IMGW ostrzega przed gołoledzią. Komunikat dotyczy 7 powiatów

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o opadach marznących dla kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. - Prognozuje się miejscami wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu...

Zamknij
RadioOlsztynTV