Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nielegalna praca cudzoziemców. Z jakich krajów pochodzą i gdzie było ich najwięcej?

Fot. W-MOSG

Obywatele Ukrainy stanowili w ubiegłym roku najliczniejszą grupę nielegalnie zatrudnionych na Warmii i Mazurach cudzoziemców. To aż 88 procent. Najwięcej nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców było w powiecie olsztyńskim.

Rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz poinformowała, że w 2021 roku przeprowadzono 210 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Objęto nimi prawie 6 tysięcy obcokrajowców. W 2020 roku było to prawie 4 tysiące 800 osób. W ubiegłym roku nielegalnie pracowało 825 osób. W 2020 – 1076 obcokrajowców.

Większość pracowała bez wymaganego zezwolenia bądź oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy. Obcokrajowcy zatrudnieni byli także na innych warunkach niż określone w zezwoleniu lub oświadczeniu.

Naruszenia przepisów stwierdzono także w branżach pośredniczących w zatrudnianiu – to 78 procent. W budownictwie pracowało nielegalnie 12 procent cudzoziemców, a w zakładach produkcyjnych i usługowych po 4 procent obcokrajowców.

Obywatele Ukrainy stanowili największą liczbę nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców, bo aż 88 procent. Natomiast Gruzinów i Białorusinów pracujących na Warmii i Mazurach niezgodnie z przepisami było po 3 procent.

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej stwierdzili, że 29 procent obcokrajowców pracowało nielegalnie w powiecie olsztyńskim, 12 procent w ełckim, 10 procent w nidzickim. W powiecie mrągowskim było 9 procent cudzoziemców, a w działdowskim i gołdapskim po 7 procent.

W 2021 roku funkcjonariusze straży granicznej skierowali do sądów 62 wnioski o ukaranie pracodawców. Przedsiębiorcy, którzy naruszyli przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców ukarali zostali mandatami na kwotę prawie 50 tysięcy złotych. Sądy na Warmii i Mazurach wymierzyły właścicielom firm grzywny na kwotę ponad 170 tysięcy złotych.

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za A. Libudzka/W-MOSG

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cudzoziemcy, praca, mandat, kara, nielegalna praca, zatrudnienie, pracodawca
Długi weekend na drogach. Policja zapowiada więcej kontroli

W związku ze świętem Trzech Króli wiele osób skorzysta z przedłużonego weekendu. Na drogach pojawi się zwiększona liczba policyjnych patroli. W nowym roku policjant może nałożyć...

Zamknij
RadioOlsztynTV