Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niedaleko Szczytna powstaje jedna z największych w Polsce farm fotowoltaicznych

Fot. K. Grabowska

Jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce coraz bliżej uruchomienia. Powstaje w Wielbarku w powiecie szczycieńskim.

Inwestycje pozyskujące energię ze słońca, podobne do tej w Wielbarku, w skali kraju można liczyć dosłownie na palcach jednej ręki. Mowa o farmie, którą tworzy niemal 150 tys. paneli słonecznych.

Właścicielem inwestycji jest należąca do grupy Orlen – Energa. W lipcu zakończył się ostatni etap montażu. Teraz trwają roboty związane z systemami łączności, zabezpieczeń oraz monitoringu. Prowadzone są też prace porządkowe.

Farma znajduje się na obrzeżach Wielbarka. Zajęła obszar 119 hektarów. Do budowy farmy PV Wielbark wykorzystano 2,5 tysiąca ton stali i 1,5 tysiąca km kabli. Według szacunków, farma ma osiągnąć łączną moc 62 MW. A produkowana tam energia będzie mogła zasilić nawet 31 tys. gospodarstw domowych.

Uruchomienie farmy fotowoltaicznej w Wielbarku przewidywane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

00:00 / 00:00

Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wielbark, prąd, energia słoneczna
Parlamentarzyści z regionu o dystrybucji węgla: samorządy sobie z tym poradzą

Warmińsko-mazurskie samorządy poradzą sobie z dystrybucją węgla – mówili goście Andrzeja Piedziewicza w Porannych Pytaniach. Co do tego byli zgodni, spór dotyczył natomiast tego, czy rząd...

Zamknij
RadioOlsztynTV