Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nieco ponad połowa Polaków dba o bezpieczeństwo zakupów w Internecie

Niemal 87 procent Polaków korzysta z Internetu, a 71 procent robi to codziennie – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych. Jednocześnie nieco ponad połowa użytkowników sieci sklep internetowy pod względem wiarygodności, a 15 proc. e nie zastanawiają się nad kwestią bezpieczeństwa podczas e-zakupów.

Liderami w korzystaniu z sieci na co dzień są dwudziesto- i trzydziestolatkowie. Z kolei w grupie osób powyżej 60. roku życia codziennie z internetem łączy się 42 proc. badanych. Bycie stale dostępnym w sieci to natomiast domena absolwentów uczelni wyższych – 91 proc. w porównaniu z 51 proc. respondentów z wykształceniem podstawowym lub zawodowym – oraz mieszkających w dużych miastach.

Z badania wynika także, że „jedynie 54 proc. ankietowanych weryfikuje sklep internetowy pod względem wiarygodności” przed zrobieniem w nim zakupów. Natomiast korespondencję ze sprzedawcą i dowód zakupu zachowuje 59 proc. respondentów, a 15 proc. w ogóle nie zastanawiają się nad kwestią bezpieczeństwa podczas e-zakupów.

Mniej niż połowa Polaków sprawdza dane do przelewu przed przesłaniem pieniędzy (45 proc.) i korzysta z zaufanego połączenia (31 proc.) podczas zakupów online. Z kolei z ubezpieczenia e-zakupów korzysta 10 proc. Polaków.

Autor: M. Jarco
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sieć, internet
Jedna kupowała, druga sprzedawała. Obie kobiety straciły pieniądze

Internetowi oszuści nie przestają atakować. Dwie mieszkanki powiatu działdowskiego straciły pieniądze podczas transakcji w internecie. Jedna z kobiet chciała sprzedać odzież. Skontaktował się z nią kupujący,...

Zamknij
RadioOlsztynTV