Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niebezpieczna pogoda w poniedziałek. IMGW ostrzega przed burzami z gradem

IMGW wydał w poniedziałek alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla 11 województw. Spodziewane są opady deszczu do około 20 mm i porywy wiatru do 70 km/h.

Jak informowała synoptyk IMGW Dorota Pacocha, poniedziałek będzie pochmurny. Nad Polską, w tym nad Warmią i Mazurami, będą utrzymywały się masy chłodnego powietrza polarnomorskiego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

W tych regionach prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do około 20 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami spadnie grad. Alerty obowiązują do godzin wieczornych w poniedziałek. Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych określono na 75 procent

– czytamy w komunikacie IMGW.

Prognoza pogody na poniedziałek

W poniedziałek Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem nad Łotwą i chłodnych mas powietrza polarnomorskiego. Od zachodu do kraju zbliża się klin wyżowy z centrum nad Morzem Północnym, który przyniesie ze sobą wyraźne ocieplenie.

W poniedziałek będzie pochmurno z przelotnymi opadami deszczu. Oprócz zachodnich krańców lokalnie możliwe są burze z gradem i opadami deszczu do 10-20 mm. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie 18-22 st., a w rejonach podgórskich około 15 st. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami na zachodzie dość silny i porywisty, północno-zachodni i zachodni

– powiedziała synoptyk z IMGW-PIB.

Noc pochmurna, ze słabymi opadami deszczu. We wschodniej części kraju możliwe są zanikające burze, w czasie których porywy wiatru mogą osiągać do 65 km/h. Nad ranem temperatura wyniesie od 11 do 16 st.

Od wtorku nad zachodnią połowę kraju napływać będą masy ciepłego powietrza i tam w środę temperatury mogą zbliżyć się do 30 st.

 

Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogoda
W poniedziałek pogorszenie pogody. „Zagrzmi na Warmii”

Od północnego zachodu w głąb Polski przemieszczać się będzie front atmosferyczny z opadami deszczu i burzami – zapowiedział Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB. Według...

Zamknij
RadioOlsztynTV