Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie żyje Anna Kochanowska – wieloletnia dziennikarka Radia Olsztyn

Fot. Archiwum Radia Olsztyn

W życiu zawodowym Anna Kochanowska związana była nie tylko z rozgłośnią w Olsztynie, ale także w Bydgoszczy i Szczecinie.

Autorka licznych felietonów, kierownik literacki Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, działaczka kulturalna i społeczna. Studiowała w Wyższej Szkole Plastycznej, w Wyższej Szkole Filmowej i w Wyższej Szkole Teatralnej.

Pracę zawodową rozpoczęła w 1951 r. jako inspektor artystyczny w Centralnym Zarządzie Teatrów w Warszawie. Była kierownikiem literackim teatrów w Olsztynie, Białymstoku i Grudziądzu.

Współpracę z radiem rozpoczęła od rozgłośni w Bydgoszczy, gdzie emitowano w odcinkach jej powieść zatytułowaną „Czerwona rogatywka”. Później była kierownikiem redakcji publicystyki w radiu w Szczecinie, a w październiku 1958 roku została dziennikarką rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie. W latach 1968-1977 była kierownikiem redakcji literackiej. Jej bogaty dorobek stanowią reportaże, felietony i słuchowiska.

Anna Kochanowska kierowała olsztyńskim Stowarzyszeniem Pojezierze i była członkiem jego Zarządu Głównego. Posłanka na Sejm PRL VI i VII kadencji. Urodziła się w 1922 roku Płocku, w rodzinie inteligenckiej Cecylii i Zygmunta Maciejowskich.

Posłuchaj zarejestrowanego w 2014 roku Spotkania autorskiego z Anną Kochanowską 

Fot. Archiwum Radia Olsztyn

Fot. Archiwum Radia Olsztyn

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, kultura, dziennikarka, Anna Kochanowska
Naukowcy z całego kraju rozmawiali w Olsztynie o teraźniejszości i przyszłości historii publicznej

Z udziałem historyków i ludzi kultury z całej Polski na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyła się konferencja naukowa. Jej hasłem przewodnim była "Historia publiczna - jej...

Zamknij
RadioOlsztynTV