Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie milkną echa wyborów prezydenckich na Białorusi. Karol Karski: Jej niepodległość leży w interesie Polski i Unii Europejskiej

Europoseł PiS prof. Karol Karski. Fot. P.Getka

W interesie Polski i Unii Europejskiej jest niepodległa Białoruś – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości profesor Karol Karski.

W niedzielę na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, które wygrał Aleksander Łukaszenka. Od trzech dni na Białorusi trwają protesty przeciwko takiemu wynikowi. O powstrzymanie się od przemocy apelowali przedstawiciele państw zachodnich. Natomiast prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował Łukaszence i napisał, że liczy na ściślejszą współpracę.

Profesor Karol Karski podkreśla przy tym, że najważniejsze z punktu widzenia Polski jest istnienie Białorusi:

Podstawowym elementem polskiej racji stanu jest to, aby państwa jak Ukraina czy Białoruś istniały między naszą granicą a Rosją.

Aleksandr Łukaszenka rządzi Rosją nieprzerwanie od 26 lat.

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości dodał, że działania Zachodu wobec Białorusi powinny być wyważone, by nie wpędzić jej w głębszą integrację z Rosją. Profesor Karol Karski zwraca na naszej antenie uwagę, że ta integracja już jest bardzo ścisła – a to niekorzystne dla państw Zachodu:

Proces wchłaniania Białorusi jest już bardzo daleko posunięty. Szereg struktur państwa, w tym struktury siłowe są praktycznie zintegrowane z odpowiednikami rosyjskimi. Natomiast cały czas jest to jeszcze niepodległe państwo i nie powinniśmy o tym zapominać.

Na Białorusi od trzech dni trwają protesty przeciwko fałszowaniu wyborów. Dotychczas zatrzymano około 5 tysięcy demonstrantów, 1 osoba zginęła.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Karolem Karskim

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, Karol Karski, Białoruś, wybory prezydenckie, protesty, Władimir Putin
Karol Karski o napływie imigrantów na Lampedusę: Powinni zostać odesłani

Karol Karski, europoseł z Warmii, Mazur oraz Podlasia powiedział, że imigranci, którzy w nielegalny sposób przekraczają granicę Unii Europejskiej powinni być odsyłani do państw, z których...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV