Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie milkną echa demontażu radzieckich pomników

W 67. rocznicę agresji ZSRR na Polskę władze Pieniężna zdjęły popiersie radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Fot. Adam Socha

W Rosji nie milknie dyskusja na temat demontażu w Polsce radzieckich pomników.

Według Rossijskoj Gaziety, pomniki w Polsce stały się zakładnikami. Dziennik podaje, że tylko w tym roku doszło do 29 rosyjsko-polskich konfliktów związanych z miejscami pochówku lub pomnikami radzieckich żołnierzy. Gazeta przedstawia dwugłos w tej sprawie ambasadora Polski w Moskwie i ambasadora Rosji w Polsce.

17 września, w rocznicę sowieckiej napaści na Polskę, zdemontowane zostało popiersie radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Rosyjskie MSZ zarzucił o wtedy Polakom „rozpętanie wojny z pomnikami”. Wezwano nawet na rozmowę polską ambasador urzędującą w Moskwie.

Warszawa odpowiedziała długim oświadczeniem, w którym wskazał a na zbrodniczą działalność bohatera pomnika przypominając, że generał Czerniachowski uczestniczył w likwidacji Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Rosyjska prasa pisała, że zdemontowane popiersie trafi do Kaliningradu, gdzie z honorami zostanie ustawione na nowym cokole. Na razie jest zabezpieczone w gminnym magazynie w Pieniężnie.

Posłuchaj relacji Macieja Jastrzębskiego

00:00 / 00:00

(iar/kan/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w demontaż, pomniki
W Elblągu przesuną trzy pomniki

Z inicjatywy elbląskich działaczy PTTK będą przesunięte trzy pomniki na skwerze przy ul. Pocztowej. Są to dwie tablice i głaz, które upamiętniają ważne wydarzenia w historii...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV