Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie będzie znaczącego spadku bezrobocia

Fot. Fotolia.com

Bezrobocie w marcu wyniosło 6,6% podał Główny Urząd Statystyczny. To odczyt zgodny z szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W porównaniu z lutym spadło w skali kraju o 0,2%. Nadal najwyższe było w województwie warmińsko – mazurskim – 11,8%, co oznacza spadek o 0,4%.

Główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak wskazuje, że spadek bezrobocia jest słabszy niż oczekiwali eksperci i niższy od obserwowanego zwykle o tej porze roku:

Na pierwszy rzut oka może to sugerować, że słabnie trend spadkowy bezrobocia. Należy jednak pamiętać, że w marcu mieliśmy słabą pogodę i było wyjątkowo zimno. Spowodowało to opóźnienie się prac sezonowych, na przykład w rolnictwie lub w budownictwie. Na razie jest zbyt wcześnie, aby wyciągać wnioski, że trend spadku bezrobocia został zahamowany.

Piotr Bujak podkreśla, że możliwości spadku bezrobocia w Polsce w zasadzie już się wyczerpały:

Stopa bezrobocia w Polsce jest już tak niska, że jej dalsze spadki są mało prawdopodobne. Jesteśmy poniżej tzw. naturalnej stopy bezrobocia i ciężko jest nam zmniejszać rzeczywistą.

W marcu ubiegłego roku bezrobocie wynosiło 8%.

 

Autor: K. Kantor za IAR
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezrobocie, pracownicy, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Piotr Bujak
Zdzisław Szczepkowski: W tym roku bezrobocie w naszym regionie może spaść poniżej 10%

- Do listopada stopa bezrobocia w województwie warmińsko-mazurskim powinna stale spadać - mówił w Porannych Pytaniach Zdzisław Szczepkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Jak informuje...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV