Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie będzie śledztwa ws. szkolenia w olsztyńskim szpitalu wojewódzkim. „Postępowanie dyrekcji było zgodne z przepisami”

Fot. A. Chmielewska

Z powodu „braku znamion czynu zabronionego” Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe odmówiła wszczęcia śledztwa ws. narażenia pracowników szpitala wojewódzkiego w Olsztynie przez dyrekcję placówki na zakażenie koronawirusem.

Chodzi o zorganizowanie szkolenia dla personelu medycznego z udziałem osoby, u której stwierdzono zakażenie.

Zawiadomienie w sprawie szkolenia złożyli anonimowo pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie, w ocenie których organizując szkolenie dyrekcja placówki naraziła ich na zakażenie koronawirusem.

Postępowanie dyrekcji szpitala zostało ocenione jako w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami i nie sprowadziło konkretnego i realnego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób

– powiedział szef prokuratury Olsztyn-Południe Daniel Brodowski.

Prokurator Brodowski poinformował, że w czasie postępowania przygotowawczego ustalono, że w zorganizowanym 25 marca szkoleniu w szpitalu wojewódzkim w Olsztynie brało udział 56 osób. Obowiązywał już wówczas zakaz zgromadzeń liczniejszych niż 50 osób i w ocenie osób składających zawiadomienie do prokuratury tak duża liczba uczestników była złamaniem prawa.

Szkolenie dotyczyło sposobu zakładania kombinezonu chroniącego przed COVID-19

– wyjaśnił Brodowski i podkreślił, że „szkolenie zostało zorganizowane w sposób prawidłowy i było konieczne dla właściwego przygotowania pracowników na zagrożenie epidemiologiczne”.

Dzień po szkoleniu u jednej z lekarek biorących w nim udział stwierdzono zakażenie koronawirusem. W związku z tym szpital poinformował o tym Państwowego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie. W wyniku przeprowadzonego dochodzenia epidemiologicznego 15 osób trafiło na kwarantannę, a 47 zostało objętych nadzorem epidemiologicznym. Rzecznik prasowy szpitala Przemysław Prais zapewniał wówczas, że mimo tych decyzji szpital pracował normalnie.

Jak ustalono po 25 marca nie stwierdzono żadnego zachorowania na COVID-19 wśród personelu i pacjentów szpitala wojewódzkiego, w tym uczestników szkolenia

– poinformował prokurator Brodowski.

W czasie, gdy zorganizowano szkolenie w woj. warmińsko-mazurskim odnotowano ponad 50 przypadków zakażenia koronawirusem.

Szpital wojewódzki w Olsztynie jest placówką samorządu województwa. Urząd Marszałkowski publicznie nie zajął w tej sprawie stanowiska.

 

Autor: Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prokuratura, szkolenie, Szpital Wojewódzki w Olsztynie, dyrekcja
Do aresztu stawił się pirat drogowy, który wjechał w wózek z bliźniakami. Jeden z chłopców nie żyje

Mężczyzna, który pod koniec kwietnia w Szczytnie rozpędzonym autem wjechał w wózek z bliźniętami, wczoraj wieczorem sam stawił się na komendzie policji w Szczytnie. Decyzja o...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV