Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Naukowcy PAN z Olsztyna zbadają wpływ odżywiania na naszą genetykę. Rusza projekt badawczy warty miliony euro

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie zdobył 2,5 miliona euro w programie ERA Chairs H2020 na realizację 6-letniego projektu.

Naukowcy zbadają m.in. wpływ odżywiania na genetyczne predyspozycje do tzw. chorób dietozależnych. Celem projektu jest powołanie w Instytucie interdyscyplinarnego centrum doskonałości w badaniach. Będzie ono wykorzystywało narzędzia nutrigenomiki do oceny wpływu odżywiania na genetyczne predyspozycje do tzw. chorób dietozależnych.

W projekcie weźmie udział światowej klasy naukowiec i zarazem manager nauki. Powołana zostanie także grupa badawcza, która weźmie udział w innowacyjnym kształceniu w interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Nauk Rolniczych, prowadzonej przez olsztyński Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN wspólnie z Instytutem Agrofizyki PAN w Lublinie oraz Państwowym Instytutem Weterynaryjnym PBI w Puławach.

Projekt jest sposobem na wzmocnienie integracji badań prowadzonych w obu oddziałach Instytutu PAN: Oddziale Nauk o Żywności i Oddziale Biologii Rozrodu. Jest też kontynuacją projektu, jaki otrzymaliśmy z programu WELCOME Fundacji Nauki Polskiej

– powiedział prof. dr hab. Mariusz Piskuła, koordynator projektu, dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.

Olsztyński PAN jest jednym z 2 polskich i 20 europejskich, laureatów, który uzyskał ten prestiżowy grant w 2020 roku. Jego realizacja pozwoli na przeprowadzenie w Instytucie kosztownych zmian strukturalnych. Pomogą one stworzyć warunki pracy badawczej w środowisku międzynarodowym i standardach oczekiwanych w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Wzmocni także przewagę Instytutu w perspektywie programu ramowego Horyzont Europa.

Profesor Mariusz Piskuła podkreślił, że program WELCOME2 pozwoli zwiększyć rozpoznawalność i atrakcyjność Instytutu, a także rozwinąć strategiczne partnerstwo z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Europie i stać się pożądanym członkiem międzynarodowych konsorcjów badawczych.

Projekty z programu ERA Chairs mają za zadanie oddziaływać również na rozwój regionu, w którym są realizowane, a więc także na Warmii i Mazurach, zarówno w sferze zarządzania i prowadzenia badań, jak i ich innowacyjności. W historii programu ERA Chairs do Polski trafiło łącznie 7 projektów.

Profesor Mariusz Piskuła. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Polska Akademia Nauki. Fot. Ł.Węglewski

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nauka, badania, Polska Akademia Nauk, PAN, projekt, genetyka
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu wycofuje się z rankingu Perspektyw

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu nie jest jedyną uczelnią w Polsce, która nie będzie brać udziału w ocenie i rywalizacji szkół wyższych. Powodem tej decyzji...

Zamknij
RadioOlsztynTV