Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Naruszył podstawowe reguły ostrożności”. Właściciel mieszkania skazany za nieumyślne zaczadzenie lokatorki

Fot. fotolia

Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał wyrok sądu pierwszej instancji skazujący Macieja Z. na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu, za nieumyślne spowodowanie śmierci młodej kobiety, która zaczadziła się w wynajmowanym od niego mieszkaniu.

Klaudia W. była studentką. Wspólnie ze znajomymi wynajmowała mieszkanie przy ul. Profesorskiej w Olsztynie. W listopadzie 2014 roku, podczas kąpieli w łazience, śmiertelnie zatruła się tlenkiem węgla wydobywającym się z niesprawnego piecyka gazowego.

O nieumyślne spowodowanie jej śmierci oskarżono Macieja Z., który jako właściciel mieszkania był zobowiązany do utrzymania w należytym stanie technicznym piecyka gazowego i zapewnienia odpowiednich warunków technicznych pomieszczenia, w którym się znajdowało urządzenie.

W ocenie prokuratury, oskarżony nie dopełnił tego obowiązku. Nie przeprowadził okresowych konserwacji piecyka gazowego zapewniających pełną sprawność techniczną, nie utrzymywał w należytym stanie technicznym elementów instalacji odprowadzania spalin i nie zapewnił właściwej wentylacji i dopływu powietrza do pomieszczenia z piecykiem gazowym. Te wszystkie uchybienia spowodowały, że piecyk nie działał prawidłowo, a spaliny przedostawały się do pomieszczenia łazienki.

Sąd Rejonowy w Olsztynie w czerwcu tego roku uznał Macieja Z. za winnego i skazał na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 3 lat. Sąd ukarał go także grzywną w wosokości 5 tysięcy złotych i zdecydował o podaniu wyroku do publicznej wiadomości. Jednokrotna publikacja w regionalnej gazecie zostanie wykupiona na koszt oskarżonego.

Takie rozstrzygnięcie zaskarżył obrońca Macieja Z. Dziś Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd odwoławczy podkreślił, że oskarżony naruszył podstawowe reguły ostrożności. Maciej Z., chcąc prowadzić działalność komercyjną, powinien zadbać, żeby wszystko odbywało się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa osób, którym wynajmował mieszkanie. W ocenie sądu, wymierzona oskarżonemu karanie razi surowością, a podanie wyroku do publicznej wiadomości jest jak najbardziej słuszne”.

Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

Budynek sądu okręgowego w Olsztynie.
Fot. P. Getka

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, sąd, wyrok, proces, zaczadzenie, sąd okręgowy
O tych co…

Mija czas, mijają lata, nadchodzi kolejny listopad, a ja jak zwykle przeglądam swoje notatki, szukam imion i nazwisk tych, którzy odeszli i już nie zagrają żadnej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV