Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Największe w Polsce i Europie pokazy lotnicze w Giżycku. Nad jeziorem Niegocin trwa Mazury AirShow

Mazury AirShow 2017 w Giżycku. Fot. K. Pakulnicki

Przeloty nowoczesnych i zabytkowych samolotów, wodnosamoloty lądujące na wodzie, akrobacje indywidualne i zespołowe w wykonaniu czołowych pilotów – to wszystko można obejrzeć w ten weekend w Giżycku podczas 21. edycji pokazów lotniczych Mazury AirShow.

Jak podkreślają organizatorzy z Aeroklubu Krainy Jezior, tym co odróżnia Mazury AirShow od innych pikników lotniczych jest przede wszystkim niezwykła sceneria tej imprezy. Pokazy odbywają się nad jeziorem Niegocin w Giżycku.Popisy pilotów można oglądać zarówno z brzegu, jak i z wody, czyli z pokładów żaglówek, łodzi i innego sprzętu pływającego. Widzowie gromadzą się na giżyckiej plaży miejskiej, molo, w porcie Ekomarina i na Wzgórzu św. Brunona. Tafla jeziora jest lądowiskiem dla wodnosamolotów, latających łodzi i samolotów-amfibii.

Kapitan rezerwy Witold Sokół zachęcił do przybycia do Giżycka i dodał, że na widzów czeka wiele atrakcji.

00:00 / 00:00

W sobotę odbędą się dwa bloki dynamicznych pokazów lotniczych – w godz. 12-14 i 16-18, a w niedzielę w godz. 11-14 zaplanowano blok finałowy. Przez cały weekend można też oglądać wystawę statyczną samolotów na lotnisku w Wilamowie k. Kętrzyna, skąd startują piloci uczestniczący w pokazach.

Według organizatorów, Mazury AirShow to jedyne tej wielkości pokazy lotnicze, które można oglądać całkowicie za darmo. Prezentują się na nich najlepsi piloci; mistrzowie Polski i świata oraz profesjonale zespoły akrobatyczne. W poprzednich latach na imprezie bywało nawet po 150-200 tys. osób.

Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie akrobacji indywidualnych i zespołowych, pokazowych przelotów nowoczesnych oraz zabytkowych samolotów, na których latali piloci podczas II wojny światowej. Wielką atrakcją będą wodowania i starty wodnosamolotów, czy obecność licznej ekipy latających łodzi – zapowiedział Aeroklub Krainy Jezior.

Tegoroczne Mazury AirShow są 21. edycją imprezy, która początkowo odbywała się jako festyn lotniczy na lotnisku Wilamowo. Potem pokazy przeniesiono do obleganego przez turystów Giżycka, nad jezioro Niegocin. Równolegle z pokazami co roku odbywa się Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur.

Relacje z Mazury AirShow na antenie Radia Olsztyn od godz. 9.00 do 14.00.

Mazury Air Show 2018. Fot. P. Aksiuto

Mazury Air Show 2018. Fot. P. Aksiuto

Mazury Air Show 2018. Fot. P. Aksiuto

Mazury Air Show 2018. Fot. P. Aksiuto

Mazury Air Show 2018. Fot. P. Aksiuto

Mazury Air Show 2017 w Giżycku. Fot. K. Pakulnicki

Autor: PAP/L. Tekielski
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jezioro Niegocin, akrobacje, pokazy lotnicze, Mazury AirShow
Fot. M. Zbrożek
Dobra wiadomość dla żeglarzy. Kanał Niegociński w Giżycku oficjalnie oddany do użytku

We wtorek, czyli przed rozpoczęciem sezonu żeglugowego, Wody Polskie oddały do użytku wyremontowany Kanał Niegociński - poinformowała rzeczniczka Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz. Trwający od...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV