Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dobra wiadomość dla żeglarzy. Kanał Niegociński w Giżycku oficjalnie oddany do użytku

Fot. M. Zbrożek

Fot. M. Zbrożek

We wtorek, czyli przed rozpoczęciem sezonu żeglugowego, Wody Polskie oddały do użytku wyremontowany Kanał Niegociński – poinformowała rzeczniczka Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz. Trwający od lipca 2016 roku remont kosztował 12,8 mln złotych.

Początkowo kanał po remoncie miał być udostępniony w połowie 2018 roku, potem w październiku 2018 roku. Ostatecznie prace ukończono dopiero przed tegorocznym sezonem żeglarskim, który zwyczajowo zaczyna się 1 maja.

Rzeczniczka wyjaśniła, że prace obejmowały rozbiórkę starych, zniszczonych umocnień brzegów i budowę nowych, ze stalowej ścianki szczelnej zakończonej oczepem stalowym.

Udrożniono kanał przywracając mu głębokość tranzytową odpowiednią dla drogi wodnej klasy I a. To szlak o znaczeniu regionalnym, o szerokości minimum 15 metrów i głębokości tranzytowej 1,2 m. Umocnienia brzegów wymagały remontu z powodu ich degradacji – dodała.

Problemy, które pojawiły się podczas remontu Kanału Niegocińskiego i tym samym wpłynęły na konieczność wydłużenia terminu prac dotyczyły kolizji z liniami albo instalacjami położonymi pod dnem

– wskazała Giełażyn-Sasimowicz.

Po przywróceniu żeglugi na Kanale Niegocińskim zmniejszyć się mają korki, jakie panowały w ostatnich latach w czasie sezonu turystycznego na Kanale Łuczańskim łączącym Niegocin i Kisajno. Dwa lata temu w czerwcu na Kanale Łuczańskim dochodziło do dużych utrudnień. Na jeziorach był tak duży ruch, że w kolejce na przepłynięcie czekało nawet ok. 200 jednostek. Gdy zapalało się zielone światło, żeglarze niejednokrotnie wymuszali pierwszeństwo nie patrząc, czy wyprzedzają małą żaglówkę, czy 55-tonowy statek; ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego musieli przeciskać się między jednostkami, płynąc na interwencję.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

 

 

Autor: PAP/M.Zbrożek
Redakcja: A. Dybcio/BSC

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Giżycko, remont, jezioro Niegocin, kanał niegociński, Wody Polskie
Rekordowe zainteresowanie Funduszem Dróg Samorządowych. Na Warmii i Mazurach zakończono przyjmowanie wniosków

Fundusz Dróg Samorządowych pozwala samorządom uzyskać rządowe dotacje na przebudowę i modernizację dróg powiatowych i gminnych. Do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie wpłynęło ponad 300 wniosków od...

Zamknij
RadioOlsztynTV