Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Najpierw podpalono palmę, teraz ukradziono tulipany. Pechowy zaułek Mikołaja Kopernika

Tulipany Mikołaja Kopernika

Elegancka pani ukradła tulipany odmiany Mikołaj Kopernik z zaułka botanicznego przy olsztyńskim starostwie, który jest poświęcony astronomowi. Aby nie zostać rozpoznaną, założyła kaptur i maseczkę.

Przy olsztyńskim starostwie powiatowym przy ul. Kopernika w ubiegłym roku założono skwerek, na którym rosną rośliny poświęcone Mikołajowi Kopernikowi: róże, klematisy, lilie, liliowce, tulipany i irysy. Ustawiono tam też sztuczną palmę Coppernicję.

Obecnie na skwerze przy starostwie zakwitły piękne tulipany Mikołaj Kopernik. Nocą, gdy kwiaty zwinęły się w pąki elegancka pani w średnim wieku postanowiła zerwać pęk kwiatów. Kobieta założyła na głowę kaptur, twarz przesłoniła maseczką, w torebce miała nóż do ich ścięcia. Tulipany spakowała do reklamówki i jakby nigdy nic, odeszła.

Nie ma zbrodni doskonałej – choć złodziejka przy skwerze skryła się za maseczką i kapturem, zapomniała o innych kamerach, które zarejestrowały wystarczająco dokładnie jej twarz

– przyznał rzecznik starostwa Wojciech Szalkiewicz.

Starosta olsztyński Andrzej Abako zdecydował, że o kradzieży kilkunastu tulipanów nie będzie powiadamiana policja.

Jednak niech ta publikacja będzie przestrogą dla innych wandali. Jeżeli sytuacja się powtórzy, oficjalnie poinformujemy organy ścigania

W ubiegłym roku dwaj wandale podpalili na skwerku sztuczną palmę – kamery zarejestrowały ich wizerunek i policja ustaliła ich tożsamość. Mężczyźni zostali ukarani grzywną po 5 tysięcy złotych każdy.

Skwerek przy starostwie założono w ubiegłym roku ku upamiętnieniu 500. rocznicy obrony Olsztyna przed Krzyżakami. Mikołaj Kopernik w 1521 roku znajdował się na olsztyńskim zamku i był jego administratorem. Z jego polecenia przygotowywano obronę zamku, sam Kopernik angażował się w załatwienie obrońcom zamku hakownic. Te ściągnięto z Elbląga. Nie zaszła jednak potrzeba ich użycia, bo Krzyżacy po sforsowaniu jednej z furt uznali, że nie są w stanie zdobyć wysokich murów, ponieważ brakuje im drabin, i wycofali się.

Za najbardziej związany z Kopernikiem kwiat uznaje się konwalię majową – astronom jest z nią przedstawiony m.in. na słynnym portrecie zwanym toruńskim.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP/Starostwo Powiatowe

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kradzież, kwiaty, Mikołaj Kopernik, złodziejka, tulipany
Często zmieniała miejsca zamieszkania. Zatrzymanie oszustki nie było łatwe

25-latka poszukiwana aż trzema listami gończymi wpadła w ręce olsztyńskich policjantów. Kobieta jest podejrzewana o szereg oszustw internetowych. Jej ofiarą padło wielu mieszkańców całego kraju. Jak...

Zamknij
RadioOlsztynTV