Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na wielką skalę przemycali wyroby tytoniowe i bursztyn. Gdyby towar trafił na rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 6,5 mln zł

Fot. W-M OSG

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach zlikwidowali polsko-rosyjski kanał przerzutowy na Zalewie Wiślanym. Grupa zajmowała się przemytem i obrotem nielegalnych papierosów oraz bursztynu na ogromną skalę. Gdyby nielegalny towar trafił na polski rynek, straty Skarbu Państwa wyniosłyby ponad 6,5 mln zł.

To finał śledztwa prowadzonego od 2015 roku przez funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Elblągu. W procederze uczestniczyło pięciu mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego oraz dwóch obwodu kaliningradzkiego. Obywatele Federacji Rosyjskiej, na pokładach rosyjskich jednostek żeglarskich, przemycali z obwodu kaliningradzkiego znaczne ilości wyrobów tytoniowych oraz bursztyn. Następnie czterech Polaków nabywało nielegalny towar i przewoziło samochodami osobowymi i dostawczymi na Warmię i Mazury.

Pierwsze osoby zamieszane w to przestępstwo zatrzymano w lipcu 2015 roku; zabezpieczono też prawie 116 tys. paczek nielegalnych wyrobów tytoniowych różnych marek, blisko 350 kg bursztynu, 7 kg krajanki tytoniowej i 20 litrów alkoholu. Na poczet przyszłej kary zajęto m.in rosyjskie łodzie.

Teraz wyrokiem sądu jeden z Polaków najbliższe cztery miesiące spędzi w areszcie. 50-letni Rosjanin i 25-letni Polak dostali pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Natomiast 51-letniemu mieszkańcowi województwa zachodniopomorskiego sąd wymierzył karę trzech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Ponadto wszystkim oskarżonym zasądzono kary grzywny.

Fot. W-M OSG

Fot. W-M OSG

Fot. W-M OSG

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przemyt, więzienie, bursztyn, straż graniczna, Zalew Wiślany, kontrabanda, kanał przerzutowy
Chciał uniknąć zatrzymania, więc schował się w… kartonie. Nietypowa interwencja lidzbarskich policjantów

Poszukiwany przez organa ścigania mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego, żeby uniknąć zatrzymania, ukrył się przed policjantami w kartonowym pudle w piwnicy - podała policja. Mężczyzna próbował uniknąć kary...

Zamknij
RadioOlsztynTV