Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Warmii powstanie ciepłownia przyszłości

Fot. gov.pl

 

W Lidzbarku Warmińskim rozpoczyna się projekt, który może stać się wzorcem dla całej Polski. Mowa o ciepłowni przyszłości, która z węgla przestawi się na naturalne źródła energii. To niezwykle ważna inwestycja szczególnie dziś, w obliczu kryzysu na rynku surowców.

W Lidzbarku Warmińskim powstanie ciepłownia przyszłości – obiekt składający się z pomp ciepła zasilanych energią z paneli słonecznych. Wytworzone w ten sposób ciepło będzie przechowywane w specjalnych magazynach, skąd trafi do mieszkań.

Lidzbarski projekt jest zwycięzcą w konkursie ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Być może będzie energetycznym wzorcem dla innych polskich miast.

Dziś osiedle bloków mieszkalnych jest ogrzewane z ciepłowni zasilanej węglem. Odejście od tego źródła energii jest konieczne ze względów środowiskowych i politycznych. Budowa nowoczesnej ciepłowni to korzyść dla Lidzbarka Warmińskiego, starającego się o status uzdrowiska.

Budowa ciepłowni ma zakończyć się w przyszłym roku. 90 procent energii wykorzystywanej w pracy ciepłowni ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Fot. gov.pl

Fot: gov.pl

Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w Lidzbark Warmiński, ogrzewanie, ciepłownia
Czym ogrzewamy mieszkania? Deklaracji jest niewiele, a czasu coraz mniej

Tylko 34 procent elblążan złożyło do dziś deklarację do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Elbląg obecnie jest na 108 miejscu w województwie warmińsko-mazurskim. Obowiązek ten leży na...

Zamknij
RadioOlsztynTV