Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Warmii i Mazurach pracuje coraz więcej cudzoziemców

Fot. Adobe Stock

Rośnie liczba cudzoziemców pracujących na Warmii i Mazurach. Są jednak problemy z dokładnym oszacowaniem tej liczby.

Z ostatnich danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w województwie warmińsko-mazurskim pracuje 19 tysięcy obcokrajowców. Większość stanowią obywatele Ukrainy, ale lista państw, których mieszkańcy znaleźli pracę w naszym regionie, liczy aż 62 pozycje.

Inne statystyki mają urzędy pracy. Według nich, samych Ukraińców w województwie warmińsko-mazurskim jest blisko 30 tysięcy.

Częściowym wyjaśnieniem mogą być różne sposoby zatrudniania cudzoziemców – niektórzy pracują na podstawie oświadczeń składanych przez firmy, inni na podstawie specjalnych zezwoleń. Do tego dopuszczalne są różne formy zatrudnienia, tymczasem ZUS gromadzi dane tylko o tych osobach, za które odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne – ta statystyka nie obejmuje więc np. osób pracujących na umowy o dzieło.

Niezależnie od rozbieżności, kilka trendów widać wyraźnie. Po pierwsze – choć na początku wojny część ukraińskich pracowników wyjechała z Polski, by bronić swojego kraju, to łączna liczba pracujących Ukraińców i tak wzrosła.

Wojna w Ukrainie nie spowodowała spadku zgłoszonych do ubezpieczenia obywateli tego państwa. Wręcz przeciwnie – od marca ich liczba w całym kraju wzrosła o 62 tysiące, zaś w województwie warmińsko-mazurskim o 404 osoby

– mówi Katarzyna Krupicka z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Po drugie, obcokrajowcy podejmują się przede wszystkim prac nie wymagających specjalnych kwalifikacji lub takich, do których można się szybko przyuczyć – w sektorze budowlanym, przemyśle, hotelarstwie, rolnictwie czy gastronomii. W regionie można spotkać zagranicznych lekarzy czy inżynierów, ale to nieliczne przypadki.

Po trzecie, według specjalistów obcokrajowcy nie zaburzają naszego rynku pracy, zwłaszcza że stanowią zaledwie od 3 do 5 procent wszystkich pracowników.

My mamy w tej chwili zarejestrowanych 37 tysięcy 363 osoby bezrobotne – to najniższy poziom w województwie od początku jego istnienia. W niektórych branżach przedsiębiorcy wciąż poszukują pracowników. My mamy problem ze strukturą osób bezrobotnych – jednak trzecia nie ma żadnych kwalifikacji zawodowych, duża część mieszka też na takich terenach, gdzie dojazd do pracy jest utrudniony

– mówi Wiesław Drożdżyński, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Również Jan Zdziarstek, kanclerz warmińsko-mazurskiej loży Business Centre Club przekonuje, że przedsiębiorcy zatrudniają obcokrajowców przede wszystkim tam, gdzie nie udaje się znaleźć pracowników z Polski. Nowy trend to zagraniczni kierowcy.

Bardzo wiele osób z Ukrainy kształci się obecnie na kierowców, robi dużo kursów. Są braki, jeśli chodzi o kierowców i każda firma transportowa chętnie takie osoby przyjmuje

– mówi Jan Zdziarstek.

00:00 / 00:00

Cały czas w regionie występuje też problem nielegalnego zatrudniania cudzoziemców. Podczas kontroli prowadzonych w tym roku przez Straż Graniczną wyszło na jaw, że aż jedna czwarta kontrolowanych cudzoziemców pracowała bez wszystkich wymaganych dokumentów.

Zobacz oferty pracy z regionu: >>>praca.radioolsztyn.pl

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cudzoziemcy, praca, kierowca
Dziś ostatni dzień na złożenie wniosków o świadczenie postojowe

Można to zrobić wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wnioski mogą składać przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki...

Zamknij
RadioOlsztynTV