Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Na Warmii i Mazurach brakuje lekarzy geriatrów

Fot. Łukasz Węglewski

7 geriatrów i 200 tysięcy osób powyżej 65 roku życia w województwie warmińsko-mazurskim. Tak wygląda najnowsza statystyka.

Brak specjalistów zajmujących się zdrowiem osób starszych to problem całej Polski. Na milion seniorów przypada nieco ponad 3 geriatrów, podczas, gdy w Niemczech to już 22 lekarzy, a w Hiszpanii – 25.

– To skrajne zaniechanie i zaniedbanie ludzi w podeszłym wieku – mówi dr Elżbieta Szwałkiewicz,  przewodnicząca koalicji Na pomoc niesamodzielnym, zrzeszającej ponad 500 organizacji dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

00:00 / 00:00

– Geriatrzy to lekarze najmniej zarabiający, dla których nie ma miejsca w systemie opieki zdrowotnej – podkreśla dr Elżbieta Szwałkiewicz.

00:00 / 00:00

W województwie warmińsko-mazurskim nie ma możliwości specjalizowania się w geriatrii. Nie ma również konsultanta w tej dziedzinie medycyny. Tymczasem w całej Polsce żyje obecnie 5 milionów ludzi powyżej 65 roku życia, to 14 procent społeczeństwa.

 

(akul/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lekarz, służba zdrowia, senior, geriatria, starość, seniorzy, geriatra
Czy starość to wykluczenie?

Pytanie o wiek - powszechnie – uważane jest za niegrzeczne. Człowiek dobrze wychowany nie pyta o wiek, szczególnie kobiet. Ciekawe dlaczego. Co w tym złego, że...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV