Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na olsztyńskim UWM-ie powstanie nowy wydział. Co to oznacza dla studentów?

Fot. FB Wydział Nauk o Środowisku UWM

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie powstanie Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Gospodarki Przestrzennej. Zostanie stworzony po połączeniu dwóch innych wydziałów: Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa oraz Nauk o Środowisku.

Są dwie przyczyny takiej decyzji. Po pierwsze ukazał się nowy wykaz dyscyplin naukowych. Po drugie to właśnie na podstawie dyscyplin naukowych, a nie wydziałów będzie dokonywana tak zwana ocena parametryczna jednostek naukowych.

Na dotychczasowym Wydziale Nauk o Środowisku zajmowano się trzema dyscyplinami: rybactwem, inżynierią środowiska i kulturą fizyczną. W wyniku zmian ustawowych rybactwo przestało być samodzielną dyscypliną naukową i zostało połączone z zootechniką, a zootechnika działa na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt. Inżynieria środowiska weszła w skład szerszej dyscypliny, która nazywa się teraz „inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka”. Z kolei wspominaną kulturą fizyczną zajmuje się mniej niż 12 pracowników naukowych, więc i tak nie będzie ona poddana ocenie parametrycznej.

Zatem trwanie przy Wydziale o Środowisku oznaczałoby de facto, że nie ma na nim żadnej dyscypliny.

Uznaliśmy, że na dotychczasowym wydziale geodezji mamy podobne zakresy tematyczne, więc w przyszłości będą tam funkcjonowały i będą poddane ocenie trzy dyscypliny naukowe

– powiedział Radiu Olsztyn prof. Mirosław Gornowicz, prorektor UWM. Ta parametryczna ocena dyscyplin nastąpi w 2021 roku.

To istotne, bo szereg uprawnień akademickich o charakterze i naukowym i z zakresu kształcenia uzależnione jest od posiadanej kategorii naukowej. Ta zależy z kolei od wyników oceny

– mówił prof. Gornowicz. Za oceną idą też pieniądze dla uniwersytetu, bo subwencja jest dzielona między uczelnie według algorytmu, który jest powiązany z kategorią naukową.

Połączenie dwóch wydziałów pozytywnie ocenia aktualny dziekan Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa, prof. Paweł Wielgosz.

Inżynieria środowiska jest mocno związana z budownictwem i na odwrót. Także geodezja sporo takich badań środowiskowych prowadzi

– mówił.

Prof. Wielgosz zauważa jeszcze jeden pozytywny efekt, który może powstać po połączeniu wydziałów.

Na pewno łatwiejsza będzie współpraca między dyscyplinami, do czego zachęca z resztą ustawa

– dodał.

Z kolei prof. Wojciechem Maksymowiczem, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreślał, że tego typu decyzje uczelnia podejmuje autonomicznie, biorąc za nie pełną odpowiedzialność. W tym przypadku UWM ma jednak poparcie resortu, którym współkieruje.

Nowy wydział ma zacząć działać od 1 stycznia. Studenci nie mają się czego obawiać, większość zajęć będzie w tych samych obiektach, zmieni się tylko lokalizacja dziekanatu.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, Wojciech Maksymowicz, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Mirosław Gornowicz, połączenie, Wydział Nauk o Środowisku, Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa, Paweł Wielgosz
Uczą ojczystego języka w polskich szkołach na wschodzie. Polonijni nauczyciele spotkali się w Olsztynie

Na co dzień uczą języka polskiego m.in. na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Rosji, Kazachstanie i Mołdawii. Do Olsztyna przyjechali na konferencję metodyczną, która odbywa się pod...

Zamknij
RadioOlsztynTV