Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na jakim etapie są negocjacje w sprawie Krajowego Planu Odbudowy? Posłuchaj Porannych Pytań

Janusz Cichoń (PO), Iwona Arent (PiS)

Rozmowy rządu z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy były jednym z tematów Porannych Pytań Radia Olsztyn. Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli posłanka PiS Iwona Arent i poseł PO Janusz Cichoń.

Posłanka PiS Iwona Arent podkreśliła, że obu stronom pozostało tylko podpisanie dokumentów.

Zespoły negocjacyjne zakończyły prace i doszło do porozumienia w zakresie treści. Teraz te zespoły przekażą treści do finalnej akceptacji formalnej przez Komisję Europejską. W najbliższym czasie powinno dojść do formalnego zaakceptowania Krajowego Planu Odbudowy.

Poseł PO Janusz Cichoń dodał, że rozmowy na temat KPO trwają już dwa lata.

W maju 2020 roku pojawił się Europejski Plan Odbudowy. Mieliśmy czas do kwietnia ubiegłego roku na przedstawienie tego planu i potencjalnie możliwość uzyskania zaliczek w drugim kwartale ubiegłego roku. Większość krajów europejskich z takiej opcji skorzystała.

Reforma wymiaru sprawiedliwość to wąski obszar negocjacji

Kość niezgody to jest tak naprawdę niezależność sądownictwa – tak o negocjacjach w sprawie KPO mówił w porannej audycji poseł PO Janusz Cichoń. Były wiceminister finansów podkreślił, z Polska już dawno mogła otrzymać pieniądze a Brukseli.

Dawno byśmy pewnie już te środki mieli, gdyby nie upór PiS-u. Unia Europejska od dawna sformułowała warunki – likwidacja Izby Dyscyplinarnej, przywrócenie odsuniętych sędziów.

Posłanka PiS Iwona Arent przekonywała, że w reforma wymiaru sprawiedliwość jest wąskim obszarem negocjacji w sprawie KPO.

To jest wąski obszar, który był dyskutowany na samym końcu. Natomiast chodziło o przeprowadzanie reform gospodarczych, systemowych, które będą finansowane ze środków UE.

Polska otrzyma z Krajowego Planu Odbudowy ponad 40 mld euro, z których 23,9 mld stanowią granty, a 11,5 mld to pożyczki.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Iwona Arent, Janusz Cichoń
Parlamentarzyści o wstrzymaniu dostaw gazu z Rosji: byliśmy gotowi na taki scenariusz

O wstrzymaniu przez rosyjski Gazprom dostaw gazu do Polski i pomocy uchodźcom z Ukrainy rozmawiali parlamentarzyści goszczący w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn. Z posłanką PiS Iwoną...

Zamknij
RadioOlsztynTV