Na czym polega głęboka stymulacja mózgu i kiedy jest stosowana?
DBS – deep brain stimulation, co w tłumaczeniu oznacza głęboką stymulację mózgu, jest metodą najczęściej stosowaną u określonej grupy pacjentów z chorobą Parkinsona. Jednak zakres schorzeń, w których przynosi pozytywne efekty, poszerza się.
Stosowana jest między innymi w padaczce, dystonii, niektórych chorobach psychiatrycznych. DBS poleca się pacjentom, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów. Procedura polega na tym, że wszczepione w głębokich strukturach mózgu elektrody generują impulsy elektryczne modyfikujące działanie ośrodków nerwowych odpowiedzialnych za rozwój choroby. Umieszczona w ciele pacjenta bateria – generator impulsów – zapewnia stałe źródło prądu.
Taką operację przeszedł Filip Cudnoch z Olsztyna, u którego w przebiegu stwardnienia rozsianego pojawiły mimowolne ruchy ciała. Jakie są efekty?
Gośćmi audycji Na Zdrowie byli dr Witold Libionka – neurochirurg z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, który pracuje również w prywatnym szpitalu w Kluczborku oraz rodzina Cudnochów, z którymi rozmawiała Agnieszka Lipczyńska.
Posłuchaj rozmowy Agnieszki Lipczyńskiej
Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: B. Świerkowska-Chrom