Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na czym polega głęboka stymulacja mózgu i kiedy jest stosowana?

Fot. Fotolia.com

DBS – deep brain stimulation, co w tłumaczeniu oznacza głęboką stymulację mózgu, jest metodą najczęściej stosowaną u określonej grupy pacjentów z chorobą Parkinsona. Jednak zakres schorzeń, w których przynosi pozytywne efekty, poszerza się.

Stosowana jest między innymi w padaczce, dystonii, niektórych chorobach psychiatrycznych. DBS poleca się pacjentom, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów. Procedura polega na tym, że wszczepione w głębokich strukturach mózgu elektrody generują impulsy elektryczne modyfikujące działanie ośrodków nerwowych odpowiedzialnych za rozwój choroby. Umieszczona w ciele pacjenta bateria – generator impulsów – zapewnia stałe źródło prądu.

Taką operację przeszedł Filip Cudnoch z Olsztyna, u którego w przebiegu stwardnienia rozsianego pojawiły mimowolne ruchy ciała. Jakie są efekty?

Gośćmi audycji Na Zdrowie byli dr Witold Libionka – neurochirurg z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, który pracuje również w prywatnym szpitalu w Kluczborku oraz rodzina Cudnochów, z którymi rozmawiała Agnieszka Lipczyńska.

Posłuchaj rozmowy Agnieszki Lipczyńskiej

00:00 / 00:00

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: B. Świerkowska-Chrom

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, lekarz, pacjent, mózg, Parkinson, stymulacja
Szpital w Nowym Mieście Lubawskim zawiesza działalność ważnego oddziału

Dramatyczna sytuacja Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim. Oddział chorób wewnętrznych nie przyjmuje już nowych pacjentów, a od 16 września do końca października ma całkowicie zawiesić...

Zamknij
RadioOlsztynTV