Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Muzyczne wybory polskiej młodzieży. Narodowe Centrum Kultury sprawdziło czego i jak często słuchają?

Fot. pixabay.com

97% młodzieży deklaruje, że słucha muzyki, a dla dwóch trzecich młodych ludzi jest to niemal codzienny sposób na obcowanie z kulturą. Wyniki badań opublikowało Narodowe Centrum Kultury.

39% Polaków w wieku od 12 do 17 lat zadeklarowało, że słucha popu, 22% – rapu i hip-hopu, a 20% – rocka.

Słuchanie muzyki dla przyjemności

Popularną formą spędzania czasu jest słuchanie muzyki dla przyjemności: dwie trzecie (67%) nastolatków deklaruje, że robi to co najmniej raz w tygodniu. Tylko 3% nigdy nie słucha muzyki. Mniej więcej połowa badanych (53%) deklaruje, że co najmniej raz w miesiącu ogląda filmy i programy poświęcone muzyce w telewizji bądź w internecie.

Podobny odsetek respondentów, co najmniej raz w miesiącu, wymienia się ze znajomymi lub rodziną muzyką (50%) oraz czyta o muzyce w prasie lub internecie (49%). Rzadsze jest kupowanie muzyki (płyt, plików z muzyką lub dostępu do serwisów streamingowych). Około jedna trzecia nastolatków (35%) deklaruje, że robi to co najmniej raz w miesiącu.

Takie wnioski płyną z badania sondażowego Narodowego Centrum Kultury, w którym młodzież do 17 roku życia była pytana m.in. o to, czego słucha i jaką rolę odgrywa w ich życiu muzyka?

Młodzież w wieku 15–17 lat częściej niż młodsi słuchają muzyki dla przyjemności (72% z nich deklaruje, że robi to co najmniej raz w tygodniu, w porównaniu do 63% w młodszej grupie wiekowej). Częściej także wydają pieniądze na muzykę. Znaczenie ma tu także wykształcenie rodziców: im wyższe, tym częściej ich dzieci słuchają muzyki dla przyjemności.

Ulubione gatunki muzyczne

Na pytanie o ulubioną muzykę większość nastolatków (60%) wymieniła tylko jeden gatunek, którego słucha. Mniej więcej co dziesiąty (11%) deklarował, że słucha różnych gatunków muzyki, bez ich doprecyzowywania.

Młodzi ludzie najczęściej wymieniają takie gatunki muzyczne, jak pop (39%), rap (22%) oraz rock (20%). Zdecydowanie rzadziej wskazują disco-polo (4%), muzykę poważną lub klasyczną (4%), dance (3%) i metal (3%).

Duże zróżnicowanie gustów muzycznych

Aż 20% badanych deklaruje, że na co dzień słucha innych rodzajów muzyki m.in. k-pop, techno, jazz, muzyka elektroniczna, reggae, r’n’b, folk czy trap. Aby lepiej poznać muzyczne upodobania młodych ludzi (a także by móc porównać tegoroczne wyniki z uzyskanymi przed 2 laty), Narodowe Centrum Kultury zadało pytanie zawierające listę 20 gatunków muzycznych.

Listę tych najpopularniejszych ponownie otwierają pop (60% wskazań), rap, hip-hop (42%) oraz rock (40%). Na kolejnych miejscach znalazły się muzyka dance (31%), muzyka filmowa (21%), disco polo (17%), muzyka elektroniczna (17%), reggae (11%) oraz metal (11%). Pozostałe rodzaje muzyki były wskazywane przez mniej niż 10% respondentów.

 

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za Narodowe Centrum Kultury

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzyka, młodzież, nastolatka, słuchawki
Stashka i jej „Historie”

Gościem kolejnego wydania audycji "Grajmy Swoich " była Stashka - piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów pochodząca ze Szczytna. Gra na fortepianie i gitarze. Pochodzi z rodziny o...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV