Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Muzeum Warmii i Mazur kupiło obraz ,,Bitwa pod Heilsbergiem”

Obraz Antona Hoffmanna „Bitwa pod Heilsbergiem”. Źródło: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Za 185 tysięcy złotych Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie kupiło obraz Antona Hoffmanna „Bitwa pod Heilsbergiem” z około 1907 roku. Nabytek zostanie zaprezentowany po raz pierwszy na zamku w Lidzbarku Warmińskim w rocznicę wielkiej bitwy armii napoleońskiej z wojskami rosyjsko-pruskimi.

Jak poinformował dyrektor Muzeum Piotr Żuchowski, dzieło Antona Hoffmanna (1863-1938), malarza ze szkoły monachijskiej, udało się kupić po wieloletnich negocjacjach.

Olejny obraz na płótnie o wymiarach blisko 3 na 6 metrów, w pozłacanej ramie z automatycznie naciągającym się blejtramem, został nabyty dzięki dotacji celowej samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Obraz przedstawia historyczną bitwę pod Lidzbarkiem Warmińskim, stoczoną 10 czerwca 1807 roku przez Wielką Armię ze sprzymierzonymi wojskami rosyjsko-pruskimi. Zostanie zaprezentowany po raz pierwszy w najbliższą rocznicę tego wydarzenia w salach lidzbarskiego zamku.

Bitwa pod Lidzbarkiem Warmińskim była największą – pod względem liczebności wojsk i strat – bitwą napoleońską w obecnych granicach Polski. Walczyło w niej 55 tysięcy Francuzów oraz 80 tysięcy Rosjan i Prusaków. Siłami Wielkiej Armii dowodził osobiście Bonaparte.

Autor: L.Tekielski za PAP
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Lidzbark Warmiński
Więzienie
Zaatakował żonę siekierą. 85-latek z Ornety trafił do aresztu

Podejrzany o usiłowanie spowodowania ciężkich obrażeń u swojej żony 85-letni mężczyzna z Ornety trafił do aresztu. Zadał jej kilka uderzeń w głowę obuchem siekiery. Kobieta zdołała...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV