Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Muzeum w Olsztynku wyremontowało zabytkowy wiatrak

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku zakończyło remont zabytkowego XIX-wiecznego wiatraka z Ruskiej Wsi. To jeden z czterech młynów wietrznych znajdujących się w tym skansenie.

Datowany na drugą połowę XIX wieku wiatrak został przeniesiony do olsztyneckiego skansenu w latach 1976-77 z Ruskiej Wsi w powiecie mrągowskim. Jak podaje muzeum, jest to obecnie jedyny w regionie wiatrak typu „paltrak” pokryty gontem.

Remont obiektu kosztował ponad 700 tysięcy zł. Wykonano nowe poszycie z gontów i desek, odtworzono i zamontowano skrzydła, fundamenty, zamontowano nowe schody. W połowie roku ma zakończyć się również remont drugiego z muzealnych wiatraków; pochodzącego także z drugiej połowy XIX wieku „holendra” z Dobrocina.

Olsztyneckie Muzeum Budownictwa Ludowego dysponuje terenem o powierzchni 94 ha, na którym zgromadzono 79 obiektów architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy.

Posłuchaj relacji Beaty Gajlewskiej

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wiatrak, Skansen w Olsztynku
Pokazy, warsztaty i występy artystyczne. Majówka w olsztyneckim skansenie pod znakiem Jarmarku Wiosennego

Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny w Olsztynku organizuje w środę Jarmark Wiosenny. W skansenie będzie można odwiedzić liczne warsztaty związane z ogrodnictwem dawnym i współczesnym, m. in....

Zamknij
RadioOlsztynTV