Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu ma 70 lat

Fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Mija dokładnie 70 lat od otwarcia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Placówka powstała z inicjatywy ówczesnych władz miasta.

Muzeum w Elblągu powołano do życia 24 marca 1954 r. Początek instytucji dały odnalezione zbiory dawnego Muzeum Miejskiego. Zabytki archeologiczne odnaleziono w Rakowie, natomiast w piwnicach przedwojennego muzeum przy ul. Wigilijnej odkryto pozostałości dawnej kolekcji rzemiosła artystycznego.

19 lat później, w 1973 roku muzeum przeniosło się z kamieniczek przy ul. Wigilijnej, do budynku dawnego gimnazjum. Z kolei w 1987, z okazji 750-lecia Elbląga oddano do użytku muzeum budynek tzw. Podzamcza, gdzie do dziś można oglądać ekspozycje związane z historią miasta i regionu.

Dziś placówka dysponuje tysiącami eksponatów i zabytków pochodzących z badań archeologicznych m.in. z wikińskiej osady Truso, elbląskiego Starego Miasta i cmentarzyska gockiego w Weklicach.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zajmuje się zbiorem materiałów dotyczących historii miasta i okolic. Upowszechnia także wiedzę na temat pradziejów ziem polskich, historii rejonu Żuław, Zalewu Wiślanego i samego Elbląga.

Posłuchaj relacji Michaliny Rozbickiej

Autor: M. Rozbicka
Redakcja: A. Niebojewska

 

Więcej w muzeum, Elbląg, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Kolejne elbląskie rzeźby przejdą renowację

W tym roku renowacją objęte zostaną trzy formy. Galeria EL dostała dotację na ten cel z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku z programu „Rzeźba w przestrzeni...

Zamknij
RadioOlsztynTV