Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Msze za ojczyznę, przemówienia, odznaczenia i koncerty. Olsztyn, Elbląg i Ełk świętują uchwalenie Konstytucji 3 Maja

Fot. P.Getka

Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego oraz Hugo Kołłątaja wezwano w apelu pamięci odczytanym na Placu Konsulatu Polskiego w Olsztynie.

OLSZTYN

Przy Kolumnie Orła Białego w Olsztynie zorganizowano wojewódzkie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczestniczyli w nich kombatanci, politycy i samorządowcy, a także władze regionu i miasta. Przemówienia wygłosili: wojewoda Artur Chojecki, marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz prezydent Piotr Grzymowicz.

Wojewoda Artur Chojecki zaczął swoje przemówienie od cytatu z preambuły Konstytucji 3 Maja. Powołał się również na słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że konstytucja uświadomiła Polakom jakie powinno być nowoczesne państwo”.

Mając na myśli czas odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, Artur Chojecki podkreślił, że data 3 maja stała się symbolem, do którego odwoływały się wszystkie partie i stronnictwa.

Siłą konstytucji było również to, że przetrwała w pamięci narodu także lata komunistycznego zniewolenia. Pamięć konstytucji przyświecała też kolejnym przemianom, kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej. Polsce potrzebna jest dzisiaj jedność i mądrość narodu, a także zgoda i szacunek dla dobra wspólnego. Nie możemy zaprzepaścić ideowego dziedzictwa twórców konstytucji

Na Placu Konsulatu Polskiego w Olsztynie głos zabrał także marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Każdego roku mądrość i odwaga naszych przodków staje się dla nas ważnym doświadczeniem. Wspaniałe jest widzieć jak wzmacnia się w Polsce duma historyczna. Dziękuję każdemu, kto bierze udział w tej uroczystości i serdecznie pozdrawiam z okazji święta mieszkańców Warmii i Mazur.

Wystąpienie przygotował również prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Sens ustawy zasadniczej zawiera się w kompromisie. Każdego dnia jesteśmy świadkami sporów, tym bardziej więc powinniśmy postawić sobie pytanie, co jest dla nas największą wartością. Odpowiedz jest prosta: jest nią naszą konstytucja. A tutaj dajemy świadectwo kontynuacji dzieła z 1791 roku. Jednocześnie nikt z tu obecnych nie ma wątpliwości, że ten akt stanowił ukoronowanie tego, co dobre w ówczesnej Rzeczpospolitej.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Uroczystości na Placu Konsulatu Polskiego poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny, którą odprawiono w olsztyńskiej katedrze. Homilię wygłosił arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński. Po południu w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim wręczono odznaczenia państwowe.

ELBLĄG

W Elblągu święto Konstytucji 3 Maja rozpoczęła przed południem msza święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców miasta w katedrze św. Mikołaja. Po mszy, na placu przy katedrze, odbyła się dalsza część uroczystości, w tym okolicznościowe przemówienia i występy artystyczne młodzieży.

EŁK

Samorządowcy i mieszkańcy Ełku wzięli udział w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja. Była msza w intencji Ojczyzny w ełckiej katedrze, przemówienia i apel pamięci. Uroczystości odbyły się w parku Solidarności pod pomnikiem „Za Wolną i Niezwisłą Polskę”.

W swoim przemówieniu prezydent Ełku podkreślał, że potrzebujemy jedności. O tym, że Święto Konstytucji 3 Maja jest świętem, które łączy Polaków mówili też mieszkańcy Ełku. Dla części z nich to święto jest symbolem niepodległości.

Do wieczora nad jeziorem przy ulicy Pułaskiego odbywać się będzie piknik rodzinny. W programie: występ Miejskiej Orkiestry Dętej, karaoke z Danielem Szejdą, spektakl familijny Przygody Wieśka i Cześka, pokaz grupy rekonstrukcyjnej 10. Pułku Ułanów Litewskich. Na na zakończenie uroczystości przewidziano potańcówkę na bulwarze przy rzece.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

Obchody święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja, fot. Łukasz Węglewski

 

Autor: P.Karpiszen
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Olsztyn, 3 Maja, obchody
Uratowała 130 dzieci. Pośmiertnie została uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Apolonia Karp w 1941 roku została deportowana na Sybir i trafiła do obozu w Krasnojarskim Kraju. Tam, zakładając dom dziecka ocaliła życie ponad sto istnień. Krzyż...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV