Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Msze dziękczynne za pontyfikat św. Jana Pawła II. W archidiecezji warmińskiej centralne uroczystości odbyły się w Olsztynie

Papież Jan Paweł II

Przed nami 100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Centralne uroczystości diecezjalne już za nami. W olsztyńskiej bazylice konkatedralnej odbyła się msza święta dziękczynna za życie i pontyfikat papieża Polaka.

Liturgii przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński, a homilię wygłosił arcybiskup senior Edmund Piszcz.

W nawiązaniu do ewangelii arcybiskup senior Edmund Piszcz mówił o prawdzie. Podkreślał, że

Prawda stawia pewne wymagania, a człowiek z natury nie chce im się poddać, woli żyć zupełnie inaczej i wtedy decyduje się na kłamstwo.

Arcybiskup Edmund Piszcz, powołując się na słowa świętego Jana Pawła II, powiedział również, że prawda oczyszcza.

Co najważniejsze, na co również cytatem zwrócił Ojciec Święty uwagę, ona daje autentyczną wolność. Człowiek, który kłamie, nigdy nie jest człowiekiem wolnym.

Święty Jan Paweł II był w Olsztynie w czerwcu 1991 roku. Odwiedził wówczas Seminarium Duchowne Hosianum, spotkał się też z pacjentami i pracownikami Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego. Na błoniach przy stadionie Stomilu odprawił z kolei mszę świętą.

List Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

W kościołach odczytywany jest list Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z okazji rocznicy urodzin papieża Polaka. Biskupi przypominają m.in. słowa, które święty Jan Paweł II wypowiedział w homilii rozpoczynającej pontyfikat w 1978 roku:

Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!

Biskupi napisali, że gdyby papież Polak żył dzisiaj, dobrze rozumiałby osoby, które przebywają w izolacji i kwarantannie.

Modliłby się za chorych, zmarłych oraz ich rodziny. Sam przecież wielokrotnie chorował i cierpiał w warunkach szpitalnego odosobnienia, bez możliwości sprawowania Mszy św. z wiernymi. Jego brat Edmund zmarł w wieku 26 lat, jako młody lekarz, kiedy zaraził się od chorej pacjentki, udzielając jej pomocy medycznej (…) By upamiętnić swego starszego brata, nasz święty Papież trzymał na swoim biurku lekarski stetoskop. Święty Jan Paweł II rozumiał i cenił pracę lekarzy, pielęgniarek, ratowników i pracowników medycznych, za których często się modlił i z którymi się spotykał

– czytamy w liście Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Święty Jan Paweł II patronem Ełku

Do 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II specjalnie przygotował się Ełk, którego papież Polak jest patronem.

Tamtejsze Centrum Kultury zaplanowało m.in. ekspozycję zdjęć z wizyty Jana Pawła II w Ełku w 1999 roku. Fotografie Tomasza Jaszkowskiego i Arturo Mari będą wystawione przed centrum, w tak zwanej „Galerii Za Szybką”.

Oprócz tego na ulicach miasta będzie można znaleźć  plansze prezentujące przełomowe momenty z życia papieża Jana Pawła II.

Elbląg wspomina papieża Jana Pawła II

Z kolei elbląskie Centrum Nowej Ewangelizacji, na swoim Facebooku, codziennie umieszcza fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II emitowane pod wspólnym tytułem: „Wy mi nie klaszczcie, Wy mnie słuchajcie”.

Jubileuszowa wystawa w Olsztynie

Jak informuje ksiądz kanonik Marcin Sawicki, rzecznik prasowy archidiecezji warmińskiej, z okazji jubileuszu, na początku czerwca otwarta zostanie wystawa poświęcona życiu i działalności świętego Jana Pawła II. Można będzie ją oglądać w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej na olsztyńskiej starówce.

Pontyfikat Papieża Polaka

Karol Wojtyła czyli późniejszy papież i święty Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Tam też ukończył gimnazjum z wynikiem celującym, co dało mu przepustkę do studiowania na krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim. W Krakowie rozpoczął reż życie kapłańskie. Jego pontyfikat, podczas którego m.in. odwiedził w pielgrzymkach 130 krajów, trwał 27 lat.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. W kwietni 2014 roku został kanonizowany przez papieża Franciszka w obecności emerytowanego Benedykta XVI.

Papież Jan Paweł II. Fot. diecezja sandomierska

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński/W.Chromy/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w papież, Jan Paweł II, rocznica, jubileusz, nabożeństwo, msza, papież Polak
Od niedzieli więcej wiernych w kościołach. „Cieszy nas ta zmiana i pamiętamy o stosowaniu środków ostrożności”

Od dziś w świątyniach obowiązują nowe, złagodzone restrykcje sanitarne. Od dziś nawet 200 osób może wejść jednocześnie do parafii pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie....

Zamknij
RadioOlsztynTV