Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mówił, że jechały „trumnami na kołach”. Rusza proces adwokata

W środę (15 lutego) przed olsztyńskim Sądem Rejonowym, rusza proces adwokata oskarżonego o spowodowanie śmiertelnego wypadku. To on mówił, że ofiary jechały „trumnami na kołach”.

Paweł K. jest oskarżony o spowodowanie wypadku, w którym zginęły dwie osoby. Biuro prasowe rzecznika Sądu Okręgowego w Olsztynie poinformowało, że na razie nic nie wskazuje na to, by wyznaczony termin procesu adwokata z Łodzi był zagrożony. Sąd wyznaczył już także termin drugiej rozprawy.

Śmiertelny wypadek

Olsztyńska Prokuratura Okręgowa oskarżyła Pawła K. o to, że 26 września 2021 r. na trasie Barczewo – Jeziorany, kierując pojazdem marki Mercedes, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa. Przekroczył podwójną linię ciągłą wyznaczającą oś jezdni, wjeżdżając na pas ruchu przeznaczony do poruszania się pojazdów w kierunku przeciwnym. W efekcie doprowadził do spowodowania wypadku drogowego, zderzając się z jadącym prawidłowo Audi 80. Kierująca i pasażerka auta zginęły na miejscu. Ofiarami były matki młodego małżeństwa.

Film w mediach społecznościowych

O wypadku stało się głośno, gdy dzień po nim adwokat zamieścił w mediach społecznościowych film, na którym stwierdził m.in., że „to była konfrontacja bezpiecznego samochodu z trumną na kółkach i między innymi dlatego te kobiety zginęły”. Wypowiedź ta zbulwersowała opinię publiczną, a po skandalu adwokat usunął ją ze swojego profilu.

Sąd dyscyplinarny i zawieszenie adwokata

Za wypowiedź o „trumnach na kołach” sąd dyscyplinarny łódzkiej Izby Adwokackiej zawiesił Pawła K. na 16 miesięcy w wykonywaniu czynności zawodowych. Adwokat został również skazany za zamieszczenie w internecie zdjęcia z samochodu świadczącego o znacznym przekroczeniu dopuszczalnej prędkości, czyli naruszeniu przepisów prawa o ruchu drogowym. Za to wymierzono mu karę finansową w wysokości 8 tysięcy 400 złotych i obciążono go kosztami postępowania.

Kara za obrazę sędziów

Sąd dyscyplinarny ukarał Pawła K. także za obrazę sędziów Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Adwokat niewybredny komentarz o sędziach także zamieścił w internecie. Za to zachowanie sąd korporacyjny nakazał mu zapłacić grzywnę około 28 tysięcy złotych i zakazał na 5 lat szkolenia aplikantów. K. ma także przeprosić sędziów.

Środek zapobiegawczy

W czasie wysyłania do sądu aktu oskarżenia prokuratura informowała, że w sprawie wypadku Paweł K. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 50 tysięcy złotych oraz nakaz powstrzymywania się od prowadzenia pojazdów mechanicznych. Grozi mu kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawcy śmiertelnych wypadków przed sądem. Słuchaj Śliskiej Sprawy

Adwokat od „trumien na kółkach” skazany za obrazę sędziów

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP

Więcej w wypadek, śmiertelny wypadek, sąd rejonowy, prokuratura okręgowa, Sąd Okręgowy w Olsztynie, media społecznościowe, mercedes, Izba Adwokacka, Paweł K., adwokat z Łodzi, adwokt, trudna na kołach
Trzy osoby ranne w wypadku na DK16

Trzy osoby zostały poszkodowane w porannym wypadku na drodze krajowej nr 16 między Olsztynem a Ostródą. Zderzyły się tam trzy samochody: bus firmy kurierskiej i dwa...

Zamknij
RadioOlsztynTV