Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mówi się, że śmiech to zdrowie, ale czy zawsze? W Bliższych spotkaniach wszystko o żartach

Fot. Fotolia.com

Czy potrafimy śmiać się z samych siebie? Jak żartować, żeby nie krzywdzić innych? Czy żarty powinny mieć granice? Na ten temat rozmawiała Iza Malewska w Bliższych spotkaniach

Jej gośćmi byli:

  • Norbert Dudziuk Norbi
  • Marek Markiewicz
  • Jaromir Wroniszewski
  • Cezarym Ilczyną
  • Dorota Ławecka -Bednarska

Norbi. Fot. Łukasz Węglewski

Iza Malewska rozmawiała z dziennikarzem, prezenterem i muzykiem Norbertem Norbim Dudziukiem.

 Czy artyści są równie wrażliwi na żarty pod ich adresem jak my, zwykli, szarzy ludzie.

Oczywiście, ponieważ artyści są bardzo wyczuleni na swoim punkcie. Oprócz mnie. Ja jestem wykonawcą estradowym, więc mam ogromny dystans do siebie (…) Ktoś, kto jest słaby psychicznie albo ktoś, kto nie czuje tematu po prostu wysiada z tego pociągu. Ja natomiast nie. Są wykonawcy, którzy są bardzo wrażliwi na swoim punkcie i bardzo narzekają, jeśli ktoś zrobi im jakiegoś psikusa, albo powie o nich źle, oczywiście w jakiś kabaretowych sytuacjach. Uważam, że trzeba się śmiać z siebie, bo to świadczy o tym, że mamy poczucie humoru.

 Gdy patrzysz na scenę artystyczną to bardziej artyści nie lubią żartów na temat swojej twórczości, czy bardziej nie lubią, gdy krytykuje się albo wyśmiewa ich wygląd, ich strój?

I jedno i drugie. Tak mi się wydaje, bo twórczość to już potwarz totalna, jeżeli się naśmiewamy. Z drugiej strony, jeżeli ktoś wyśmiewa moją twórczość to znaczy, że jestem bardzo popularny, znaczy, że mi zazdrości. Jeśli wyśmiałby mój wygląd to znaczy, że coś jest nie tak. Tak się starałem, byłem u pięciu stylistek, u ośmiu krawców, projektantów, wydałem na kreację 80 tysięcy złotych, a oni się ze mnie śmieją. Więc to jest najgorsze. Ja uważam naprawdę, że powinniśmy się z siebie śmiać (…). Zdrowy rozsądek. Jeżeli mamy dystans do siebie to dzięki temu i do ludzi się uśmiechamy i jest ogólnie wesoło.

Posłuchaj rozmowy z Norbim

00:00 / 00:00

Marek Markiewicz i Jaromir Wroniszewski

42-lecie współpracy artystycznej świętowali ostatnio w Olsztynie twórcy teatrzyku piosenki satyrycznej „Czyści jak łza” i dziennikarze Radia Olszyn Marek Markiewicz i Jaromir Wroniszewski, którzy byli kolejnymi gośćmi Izy Malewskiej.

 

 Bazując na waszym wieloletnim doświadczeniu jak bardzo potrzebny jest żart, dowcip, ale taki pozytywny dowcip w naszym życiu?

Marek Markiewicz: Bardzo. Jest niezbędny. Przede wszystkim dystans do samego siebie. To ważne, żeby w świecie widzieć owszem poważnie, robić to, co się robi, a mieć do tego zdrowy dystans i umieć roześmiać się w każdym momencie, żeby rozluźnić się wewnętrznie.

 Jakie byłoby życie bez żartu?

Jaromir Wroniszewski: Życie byłoby krótsze. Dobrze, że zadałaś to pytanie. Naukowcy twierdzą, że uśmiech przedłuża życie (…) Być może nie zawsze jest to łatwe, nie każdy ma takie samo usposobienie życiowe, takie organiczne związane z nim, nie mniej jednak trzeba tego szukać i trzeba wierzyć naukowcom. Jeżeli chcemy dłużej żyć i w dobrym humorze, to tylko się uśmiechajmy.

 Czy w waszej karierze satyrycznej zdarzyło się trafić na publiczność, której nie dało się rozbawić?

Marek Markiewicz: Tak, oczywiście. Publiczność siedziała, patrzyła, słuchała. Reakcja była minimalna, ewentualnie jakiś lekki uśmieszek. Po koncercie wyjaśniono nam, że była to publiczność w 100% włoska. Nikt nas wcześniej nie uprzedził, byliśmy na pewnej gali, ale daliśmy z siebie wszystko.

Posłuchaj rozmowy z Markiem Markiewiczem i Jaromirem Wroniszewskim

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Karykaturalny autoportret Józefa Burniewicza. Archiwum RO

 

Karykaturzystka, uczennica technikum geodezyjnego Zuzanna Sowińska hobbystycznie bawi się rysunkiem.

 Czy na rysunku, na karykaturze można ując nasz charakter?

Jasne, że tak i myślę, że rysując karykaturę właśnie w tym kierunku bym szła, żeby uwydatnić charakter. Jest to rodzaj pracy mocno spersonalizowany, czyli uwydatniamy cechy osoby, którą prezentujemy. Takie atrybuty wplata się w pracę.

 Jak daleko możemy się posunąć w karykaturze, żeby pewnych granic nie przekroczyć?

To zależy, czy prezentujemy to osobie bliskiej czy to ma bardziej taki charakter prześmiewczy czy coś takiego. To jest mocno uzależnione od okoliczności . Myślę, że prezentując bliskiej osobie taką karykaturę nie będziemy mocno jakby podkreślać tych mankamentów.

To delikatny temat. Żeby nie przekroczyć pewnych granic wywiad z osobą, która przychodzi i prosi o taki nietypowy prezent dla swojej bliskiej osoby musi być bardzo dogłębny.

Cechy charakteru, zainteresowania , sylwetka, ubiór – myślę, że tylko to się składa na to, czy karykatura będzie spersonalizowana, czy będzie odpowiadać charakterze danej osoby.

Posłuchaj rozmowy z Zuzanną Sowińską

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Spektakl Tango – Eugeniusz (Cezary Ilczyna). Fot. Łukasz Węglewski

Wszyscy lubimy od czasu do czasu błysnąć w towarzystwie jakimś inteligentnym żartem. Niestety czasem okazuje się,ż e dowcip nie został przez wszystkich dobrze odebrany. Jak to jest, że jedni z nas uwielbiają żart na swój temat, a inni zupełnie sobie z nimi nie radzą? Okazuje się, że ciekawych odpowiedzi i wyjaśnień można szukać między innymi w literaturze, o czym rozmowa Izy Malewskiej z Cezarym Ilczyną, aktorem teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy z Cezarym Ilczyną

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. Fotolia.com

Okazuje się, że nie tylko słowa potrafią ranić. Równie bolesne mogą być żarty kierowane do nas. Żarty, które jednych bawią, a u innych mogą wywołać wręcz traumę. Dlaczego tak się dzieje? W Bliższych spotkaniach ekspert, socjoterapeutka Dorota Ławecka -Bednarska.

Posłuchaj rozmowy z Dorotą Ławecką -Bednarską

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: D.Kucharzewska
Redakcja: BSChromy/A.Podbielska

Więcej w żart, śmiech
Śmiech to zdrowie, ale czy można nauczyć się śmiać? Zapraszamy na Poranny Program, od godziny 6

Śmiech to zdrowie? Podobno ludzie z bananem na ustach żyją dłużej. Choć to akurat, zależy od tego kto jest obiektem żartów. Z silniejszych kolegów w szkole...

Zamknij
RadioOlsztynTV