Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Motocykliści oddali hołd

Gubernator Obwodu Kaliningradzkiego Nikołaj Cukanow i towarzyszący mu motocykliści uczestniczyli w Braniewie w obchodach rocznicy zakończenia II wojny światowej. W uroczystości brali także udział samorządowcy z województwa.

Rosyjskie i polskie delegacje tradycyjnie już pojawiają się przed ósmym maja na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej w Braniewie.

Tradycją także, zapoczątkowaną jeszcze przez poprzedniego gubernatora obwodu kaliningradzkiego Gieorgija Boosa, stało się to, że najliczniejszą grupą uczestniczącą w obchodach są motocykliści. W tym roku było to niemal 300 maszyn. Motocyklistów nie odstraszyła pogoda – podobnie jak rok temu padał deszcz i było dość zimno.

Wojewoda podkreślił, że dzięki motocyklistom młodsze pokolenia uczą się, jak w inny sposób można oddawać cześć tym, którzy zginęli w walce z hitlerowskim najeźdźcą. Nie ma polityki w tym miejscu, polityka zostaje za bramą cmentarza. Tutaj jedynie wspominamy ten trudny czas tak dla Polaków, jak i dla Rosjan. – mówił Marian Podziewski .

Z kolei gubernator Nikołaj Cukanow podziękował polskim i rosyjskim klubom motocyklistów za wspólne spotkanie i oddanie hołdu poległym.

Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej w Braniewie jest jedną z największych w Polsce nekropolii, na której pochowani są żołnierze radzieccy z III. Frontu Białoruskiego. (rch/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w II wojna światowa, pamięć, Braniewo, motocykliści
Olsztyn oddał hołd ofiarom Katynia

W Olsztynie uczczono 73. rocznicę zbrodni katyńskiej. Uroczystości zorganizowano na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych,...

Zamknij
RadioOlsztynTV