Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Most w Różanach został wpisany do rejestru zabytków

Most garbaty w Różanach Fot. WUOZ

Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie wpisał do rejestru zabytków most garbaty w Różanach nad rzeką Tiną Dolną na Żuławach Elbląskich. Przeprawa ma konstrukcję żelbetonową, z jezdnią i dwoma chodnikami. Powstała w 1912 roku i zdaniem konserwatora zabytków ma dużą wartość historyczną.

Obiekt łączy dwie gminy – Gronowo Elbląskie i Markusy, których granicą jest rzeka Tina. Most zdaniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest jednym z charakterystycznych elementów żuławskiego krajobrazu kulturowego, związanym z rozwojem komunikacyjnym i przemianami przestrzennymi regionu. Ma jedno, 22-metrowe przęsło o szerokości ponad 8 metrów. Po obu stronach jezdni są 2 chodniki wsparte na wspornikach z metalowymi balustradami ozdobionymi motywami kwiatowymi. Chodniki oddzielone są od jezdni łukowymi balustradami, a po wewnętrznej stronie jednej z nich wyryto datę powstania mostu – 1912 r.

Most w Różanach jest doskonale znany turystom, dla których stanowi jeden z punktów orientacyjnych podczas wycieczek. Jest też obok zabytkowej przepompowni parowej obiektem wielu zdjęć dokumentujących część Żuław w powiecie elbląskim. W związku z remontem drogi powiatowej, która prowadzi do mostu garbatego w Różanach, obiekt na rzece Tinie ma także szansę na renowację. Wójt Gronowa Elbląskiego już zapowiada złożenie wniosku o przyznanie dotacji na rewitalizację mostu.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Most garbaty w Różanach Fot. WUOZ

Most garbaty w Różanach Fot. WUOZ

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, rewitalizacja, most, konserwator zabytków
Może spacer w Parku Dolinka? To miejsce odzyskało dawny blask

W Elblągu oddano do użytku nowy plac zabaw w zrewitalizowanym Parku Dolinka. Powstały tam nowe alejki, zamontowano ponad 160 urządzeń do ćwiczeń i rekreacji. Remont przeszedł...

Zamknij
RadioOlsztynTV