Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Monika Falej: Alimenty powinny być ścigane tak, jak podatki. Oglądaj Poranne pytania


Lewica prezentuje Pakt dla Kobiet, ale sama ma problem z parytetami na listach wyborczych. To trudny temat – przyznała w Porannych pytaniach Monika Falej z Wiosny, „jedynka” na lewicowej liście do Sejmu w okręgu elbląskim.

Liderzy SLD, Wiosny i Razem podpisali 10-punktowy Pakt, którego jednym z zapisów jest parytet płci we władzach publicznych. Od razu pojawiły się jednak głosy, że lewica sama nie przestrzegała tego zapisu podczas układania list wyborczych. Na 41 okręgów wyborczych, tylko w 14 na pierwszych miejscach wystawiła kobiety. Monika Falej przyznaje, że to problem.

Niejednokrotnie to jest problem. Mamy trzy ugrupowania na lewicy i każdy miał swoje aspiracje i każda próbowała przedstawić swoich liderów lokalnych jako jedynki. Myślę, że w tych miejscach w poszczególnych ugrupowaniach zabrakło liderek.

Trzeba lepiej ścigać dłużników alimentacyjnych – przekonywała w Radiu Olsztyn Monika Falej. Ostatnim punktem Paktu dla Kobiet, jest ściąganie alimentów w taki sposób, w jaki ściąga się podatki. To bardzo istotna kwestia – przekonuje Monika Falej.

 To powoduje, że dzieci nie mają z czego się utrzymywać, nie mają dobrobytu ani godnego życia. Jeżeli alimenty były ścigane tak jak podatki nie byłoby takiego problemy, jeżeli chodzi o ich ściągalność. Teraz w dużej mierze państwo pokrywa te należności z funduszu alimentacyjnego. W procederze tym uczestniczą rodziny i pracodawcy, bo ukrywają zarobki przestępców, którzy nie utrzymują swoich dzieci.

Z danych BIG InfoMonitor wynika, że obecnie w Polsce jest przynajmniej 300 tysięcy dłużników alimentacyjnych. 2 lata wprowadzono wobec nich ostrzejsze przepisy. Za uchylanie się przed płaceniem alimentów przez 3 miesiące grozi nawet kara więzienia. W lewicowym Pakcie dla Kobiet znalazły się również zapisy o bezpiecznym przerywaniu ciąży do 12 tygodnia, czy o refundacji in vitro.

Posłuchaj Porannych pytań

00:00 / 00:00

Monika Falej – „jedynka” na lewicowej liście do Sejmu w okręgu elbląskim. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za A.Piedziewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w SLD, wiosna, Monika Falej, parytety, alimenty, video, wybory 2019
Waldemar Zawiślak: W Biskupcu jest jedyny nasz zakład w Polsce. Dążymy do zatrudnienia 400 osób, dlatego cały czas rekrutujemy

Gościem Leszka Cimocha w Rozmowie gospodarczej był Waldemar Zawiślak - dyrektor firmy Egger w Biskupcu. W zakładzie produkowane są płyty wiórowe dla przemysłu meblarskiego. Gość Radia...

Zamknij
RadioOlsztynTV