Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

MON zachęca do inwestowania w strzelnice i przekazuje wsparcie finansowe

Są trzy rodzaje inwestycji, na które można ubiegać się o wsparcie Ministerstwa Obrony Narodowej. Wszystkie dotyczą strzelnic.

Pierwsza to wirtualna strzelnica z wyposażeniem strzeleckim. Tu MON proponuje dofinansowanie do 200 tys. zł. Druga to strzelnica pneumatyczna z maksymalnym wsparciem do 400 tys. zł i trzecia, czyli duża strzelnica umożliwiająca prowadzenie szkolenia dla większego grona uczestników. W tym przypadku, w zależności od wariantu, samorządy mogą uzyskać do 6,5 mln zł.

Jak twierdzi por. Przemysław Domanowski z olsztyńskiego zamiejscowego ośrodka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, zajęcia na strzelnicy – nawet wirtualnej – są bardzo wartościowe.

To jest pierwsza styczność z bronią, podczas której człowiek uczy się technik i metod strzeleckich, czyli w jaki sposób zgrywać przyrządy celownicze i jak rozpoznawać cele

– mówi por. Domanowski.

00:00 / 00:00

O dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie samorządy.

Każdy samorząd, nie tylko ten, który prowadzi szkołę, która ma oddziały przygotowania wojskowego lub certyfikowane klasy mundurowe

– podkreśla ppłk Sylwester Tabaka, także z olsztyńskiego ośrodka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

00:00 / 00:00

W województwie warmińsko-mazurskim z wirtualnych strzelnic korzystają trzy placówki: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie, Zespół Szkół w Dobrym Mieście oraz Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku.

Strzelnicę laserową można porównać do gry komputerowej. Na jej wyposażeniu znajduje się specjalne wyposażenie, które zawiera rzutnik, komputer i modem interaktywny. Dzięki temu urządzeniu na ekranie, a w naszym przypadku na ścianie specjalnie przygotowanej sali, wyświetlamy różnego rodzaju scenariusze strzelnicy

– powiedział Radiu Olsztyn Waldemar Cybul, wicedyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie, koordynator oddziału przygotowania wojskowego.

00:00 / 00:00

Uczniowie posługują się atrapami prawdziwej broni krótkiej i długiej. Jak dodaje Waldemar Cybul trening na wirtualnej strzelnicy daje zaskakujące efekty.

Nasi kadeci doskonale poradzili sobie na strzelnicy prawdziwej

– mówił.

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w dofinansowanie, strzelnica, Ministerstwo Obrony narodowej
Dwa warmińsko-mazurskie samorządy otrzymały dofinansowanie z programu Sportowa Polska

Działdowo i Kruklanki - te dwa samorządy otrzymają dofinansowanie z programu Sportowa Polska. A obiekty, na których budowę przyznano pieniądze, będą pierwszymi takimi obiektami w tych...

Zamknij
RadioOlsztynTV