Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

MOK Olsztyn otrzymał dofinansowanie na kurs gwary warmińskiej

Łukasz Ruch, popularyzator gwary warmińskiej .Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

Kurs gwary warmińskiej organizowany przez MOK Olsztyn otrzymał 21 tys. zł wsparcia. Dzięki temu po raz pierwszy uda się zorganizować nie tylko zajęcia dla początkujących, ale także warsztaty dla zaawansowanych pt. „My tutejsi. O Warmii dla uważnych”.

Pieniądze pochodzą z programu Narodowego Centrum Kultury „Etnopolska”.

Nie ustajemy w poszukiwaniach środków zewnętrznych na nasze działania kulturalne. Tym bardziej cieszymy się każdym sukcesem w tej dziedzinie. W ramach projektu przewidujemy kolejną edycję kursu gwary warmińskiej dla początkujących, a także po raz pierwszy warsztaty „My tutejsi. O Warmii dla uważnych”. Będą one odpowiedzią na potrzeby adeptów poprzednich edycji kursu

– poinformowali przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

Uczestnicy będą ćwiczyć się w „warnijskiej godce”, a także poznawać historię i tradycje tego regionu. Ambicją pomysłodawców warsztatów „dla zaawansowanych” jest pogłębienie wiedzy uczestników o tematy związane z dziedzictwem kulturowym regionu oraz zachęcenie ich do eksploracji Warmii. Zajęcia rozpoczną się we wrześniu, liczba miejsc będzie ograniczona.

Gwara warmińska została w 2016 roku, decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wniosek taki rok wcześniej złożyli znawcy tej gwary i jej popularyzatorzy: historyk i regionalista prof. Izabela Lewandowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz autor książek o kulturze i życiu na dawnej Warmii Edward Cyfus.

Redakcja: A. Niebojewska za olsztyn. eu

Więcej w dofinansowanie, gwara warmińska
„Odpowiadamy na potrzeby mieszkańców”. Na wschodzie regionu powstaną nowe drogi

Mieszkańcy wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego będą mieli lepszy dostęp do dróg. Przedstawiciele Stowarzyszenia Powiatów Miast i Gmin EGO Kraina Bociana podpisali z marszałkiem województwa Marcinem Kuchcińskim...

Zamknij
RadioOlsztynTV