Aktualności, Aplikacja mobilna, STYL i ZDROWIE, Region
Mniej szczepień, więcej zachorowań. Wraca bardzo zaraźliwa odra
Przez mniejszą liczbę szczepień wraca odra. Tak wynika z ostatnich danych warmińsko-mazurskiego sanepidu.
Odra to bardzo zaraźliwa i potencjalnie niebezpieczna choroba. Istnieje przeciwko niej szczepionka. Szczepienie dzieci jest obowiązkowe, ale coraz więcej osób tego odmawia.
W województwie warmińsko-mazurskim w ubiegłym roku pojawiło się jedno ognisko odry. Chore były 3 osoby, jak się okazało, niezaszczepione. Dla porównania, przez poprzednie dwa lata ta choroba nie pojawiła się ani razu.
Są dwa szczepienia przeciw odrze. Przy pierwszym mamy wskaźnik zaszczepienia powyżej 90 procent, ale przy drugim – 88 procent. Mówi się dzisiaj, że odporność populacyjna jest wtedy, gdy mamy zaszczepionych 95 procent dzieci. Niestety, liczba wyszczepialności spada
– powiedział Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski wojewódzki państwowy inspektor sanitarny.
Sanepid raportuje stale rosnącą liczbę odmów wykonania szczepień obowiązkowych u dzieci w województwie warmińsko-mazurskim. W ubiegłym roku takich odmów było ponad 3300, to o połowę więcej, niż w roku 2022. Porównując liczbę odmów szczepień z liczbą sprzed 5 lat, widać ponad trzykrotny wzrost.
Specjaliści przypominają, że odra jest bardzo zaraźliwa. Jest uważana za najbardziej zaraźliwą chorobę wirusową na świecie. Co więcej – może powodować bardzo negatywne konsekwencje.
Ta choroba zaczyna się objawami przeziębieniowymi. Po kilku dniach gorączka może wrosnąć do ponad 40 stopni i pojawia się charakterystyczna, gruboplamista wysypka. Do tego dochodzą objawy, te najgorsze, ze strony układu oddechowego. Tu chodzi najczęściej o wirusowe zapalenie płuc, które może mieć bardzo ciężki przebieg, do zgonu włącznie. Z innych powikłań są to zapalenia układu nerwowego, do zapalenia mózgu włącznie
– wyjaśnił lekarz Sławomir Ogórek ze szpitala dziecięcego w Olsztynie.
Przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień dzieci w latach 60. XX wieku, odra w Polsce powodowała kilkaset zgonów rocznie.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska