Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Młodzież śpiewająco zaliczyła „Lekcje z ZUS-em”

Ponad 900 uczniów z Warmii i Mazur wzięło udział w olimpiadzie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. To podsumowanie Lekcji z ZUS-em, zorganizowanych w pierwszych klasach szkół ponadgimnazjalnych.

– Test był łatwy, a pytania dotyczyły m.in. składek na ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe, czy składki rentowej – mówi Aleksandra, uczennica I LO w Olsztynie. Wcześniej szczegóły systemu ubezpieczeń społecznych uczniowie zgłębiali podczas lekcji, do których materiały przygotował ZUS. – Wiem dzięki temu, do jakich świadczeń mam prawo, gdyby coś się stało. Mam też świadomość, jak funkcjonuje system i że składki służą nie tylko osobie, która je płaci, ale też innym – dodaje Julia, również ucząca się w olsztyńskim I LO.

00:00 / 00:00

– Tak naprawdę my wszyscy mało wiemy o ubezpieczeniach społecznych. A one przecież towarzyszą nam praktycznie przez całe życie, więc dobrze wiedzieć, na czym to polega – dodaje Barbara Łukasik, nauczycielka prowadząca w I LO lekcje przedsiębiorczości, podczas których realizowano program Lekcji z ZUS-em.

Akcja Lekcje z ZUS-em była zorganizowana już po raz trzeci. – W całej Polsce po materiały do lekcji zgłasza się coraz więcej szkół i to bardzo dobrze, choć przecież przepisy o ubezpieczeniach społecznych łatwe nie są – mówi Monika Górecka z olsztyńskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

00:00 / 00:00

Najlepsi uczniowie wezmą udział w olimpiadzie na szczeblu wojewódzkim, a później krajowym. Na zwycięzców czekają nagrody, w tym punkty ułatwiające dostanie się na studia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski

 

(apie/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, lekcje, olimpiada, Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Jubileusz naukowca i sportowca prof. Janusza Czerwińskiego

Jako zawodnik grał w reprezentacji Polski szczypiornistów, jako trener doprowadził po raz pierwszy polską drużynę na podium olimpijskie, a jako naukowiec był rektorem oliwskiej Akademii Wychowania...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV