Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Młodzież garnie się do poznawania historii”. W Elblągu rozstrzygnięto konkurs wiedzy o żołnierzach niezłomnych

Fot. A.Dembińska

Ponad 400 uczniów ze szkół Elbląga, powiatu elbląskiego i innych miejscowości województwa warmińsko-mazurskiego wzięło udział w konkursie z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorem jest Stowarzyszenie im. Generała Bolesława Nieczuja -Ostrowskiego, który był bohaterem Armii Krajowej i honorowym obywatelem Elbląga. Konkurs odbywa się pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. Jego wiceprezes profesor Krzysztof Szwagrzyk podkreśla, że młodzi ludzi garną się do poznawania historii Żołnierzy Niezłomnych, co daje nadzieję, że jak dorosną będą ją kultywować.

00:00 / 00:00

Były trzy kategorie wiekowe dostosowane do poziomu wiedzy uczestników. Dla najstarszych uczniów – konkurs literacki, plastyczny dla maluchów i fotograficzny dla klas 7 i 8.

Posłuchaj relacji

Anna Szczepańska, prezes Stowarzyszenia im. Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, bardzo docenia zaangażowanie uczestników, ale też pracę nauczycieli, dzięki którym uczniowie uczą się historii. Ci z kolei uważają, że należy kształcić świadomych obywateli.

Jedną z nagród jest wycieczka do Warszawy. Młodzież zwiedzi Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz spotka się z historykami badającymi ich losy. Konkurs odbył się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, a także m.in. Instytutu Pamięci Narodowej i Fundacji Łączka.

Fot. A.Dembińska

Wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Fot. A.Dembińska

 

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w młodzież, konkurs, żołnierz wyklęty, Żołnierz NiezŁomny
Młodzież z Pomorza oraz Warmii i Mazur sprawdzała swoją wiedzę o bankowości

60 uczniów z Pomorza oraz Warmii i Mazur z 15 najlepszych szkół rywalizowało w Elblągu z podczas regionalnego konkursu „Wiem na bank". Organizują go wspólnie już...

Zamknij
RadioOlsztynTV