Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Młodzi ratownicy rywalizowali w Olsztynie

Fot. K. Grabowska

Nożownik w centrum miasta, cztery osoby poszkodowane, na miejscu działają służby, w tym żandarmeria wojskowa – to scenariusz jednej ze scenek zawodów PCK, które odbyły się w Olsztynie.

W 30 Okręgowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy brało udział siedem drużyn PCK z Warmii i Mazur. Wygrała drużyna PCK z Liceum Mundurowego w Zespole Szkół w Bielicach.

Drużyny rywalizują na stacjach z pozorowanymi wypadkami. Najczęściej są to przypadki z życia wzięte. Staramy się, aby to realnie wyglądało, więc jest sztuczna krew, przyklejone rany. Jest rywalizacja, bo są to zawody, ale najważniejsze, by ludzie wiedzieli jak pomóc

– powiedziała sędzia zawodów Barbara Jaszczuk z Warmińsko-Mazurskiego oddziału PCK.

Obok sprawdzenia wiedzy ogólnej, uczestnicy w praktyce weryfikowali swoje umiejętności pomagając osobie chorej na cukrzycę, przy wypadku komunikacyjnym, a także przy upadku z wysokości, ataku nożownika w centrum handlowym i pomagając dziecku, które zakrztusiło się i doszło u niego do zatrzymania krążenia. – Zawody wspierali terytorialsi, dla których były to też ćwiczenia na wypadek trudnych zdarzeń – przyznał kapral Zygmunt Swoboda z Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zwycięska drużyna będzie reprezentowała Warmię i Mazury podczas etapu centralnego, który na początku czerwca odbędzie się w Lublinie.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w pomoc, zawody
Strażak uratował tonącą dziewczynkę

Braniewo ma strażaka-bohatera. St. ogniomistrz Michał Janewicz uratował tonącą dziewczynkę. Jak mówi funkcjonariusz - bohaterem się nie czuje. Widząc wpadające do rzeki Pasłęki dziecko, od razu...

Zamknij
RadioOlsztynTV