Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Młodzi Polonusi wypoczywają, ucząc się tańca na Warmii i Mazurach

Fot. K.Grabowska

Prawie 40 młodych Polaków z Ukrainy, Łotwy i Obwodu Kaliningradzkiego Rosji przyjechało na Warmię i Mazury.

Goście zza wschodniej granicy biorą udział w obozie tanecznym. Dzięki programowi Stowarzyszenia Wspólnota Polska młodzież poznaje kraj przodków i doskonali język polski. Jak powiedziała współorganizatorka pobytu dzieci polonijnych Emilia Kamińska, zajęcia tańca odbywają się w Olsztynie, w Ostródzie odbędzie się natomiast turniej taneczny. Oprócz zajęć z tańca nowoczesnego i towarzyskiego młodzi ludzie spędzą czas na zwiedzaniu. Pojadą na wycieczkę do Torunia, gdzie obejrzą starówkę, obserwatorium astronomiczne i Muzeum Piernika.

Pobyt młodzieży pochodzenia polskiego zza wschodniej granicy ma służyć integracji z młodzieżą polską. Chcemy, by uczestnicy obozu poznali kraj przodków. W swoich krajach dzieci uczęszczają do szkół polonijnych, gdzie uczą się języka polskiego, ale pobyt w Polsce ma służyć temu, by doskonaliły język i bez problemu posługiwały się nim na co dzień

– podkreśliła Emilia Kamińska z Domu Polonii w Ostródzie.

W kolejnych tygodniach będą tam przyjeżdżały następne grupy polonijne. Od połowy maja młodzież z Litwy, Ukrainy i Białorusi weźmie udział w obozie siatkarskim „Young Volleyball Cup 2018”. Chłopcy w wieku od 15 do 17 lat będą się szkolili pod okiem polskiego trenera, a następnie wezmą udział w turnieju piłki siatkowej. Natomiast pod koniec maja zacznie się obóz pod hasłem „Jestem młodym Kopernikiem”, którego uczestnikami będą dzieci i młodzież polskiego pochodzenia z Litwy.

W 2012 roku w Domu Polonii w Ostródzie Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” powołało Polonijny Ośrodek Przygotowań Sportowych. Porozumienie o współpracy zawarły Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Urząd Miasta w Ostródzie i Oddział Warmińsko-Mazurski Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Obozy sportowe są współfinansowane przez Ministerstwo Sportu. Natomiast obóz taneczny i plastyczno-krajoznawczy „Jestem młodym Kopernikiem” współfinansuje Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach opieki nad Polonią i Polakami.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

00:00 / 00:00

Fot. K.Grabowska

Fot. K.Grabowska

Autor: K.Grabowska/PAP
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w młodzież, Rosja, Ukraina, Łotwa, obóz taneczny
Rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych

Uczniowie, którzy w tym roku kończą naukę w gimnazjum mogą wybrać liceum, technikum lub szkołę branżową. To  jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych przez nastolatków. W Olsztynie...

Zamknij
RadioOlsztynTV